Valábik sa pred tromi rokmi v rozhovore pre Denník N vyjadril, že Jána Filca neberie za strojcu medailových úspechov Slovenska. "V roku 2009 som hral na MS, slovenský tím viedol Ján Filc. Doteraz ho verejnosť považuje za toho, kto doviedol Slovensko k úspechom. Pre mňa to bol prvý kontakt s európskym trénerom od odchodu za more a neviem, či som bol viac sklamaný, nahnevaný alebo rozčarovaný," nebral si bývalý obranca servítku pred ústa.

Slováci obsadili pod piatimi kruhmi pred desiatimi rokmi vo Vancouveri historicky najlepšie štvrté miesto, kedy v zápase o bronz podľahli Fínom po zbabranej tretej tretine. Valábik skritizoval s odstupom času Filca za zlý koučing. "Nechápem, ako niekto na úrovni pána Filca mohol trénovať Slovensko na olympiáde. Na vlastnej koži som ho zažil na striedačke. Nevedel rozdeliť úlohy, vyskladať päťky. Na presilovky aj oslabovky posielal rovnakých hráčov," doplnil.

Ján Filc na Valábikovu kritiku cez médiá doteraz vôbec nereagoval. Tréner majstrov sveta sa vyjadril, že ho názor bývalého zverenca z reprezentácie nezaujíma. "Mňa to, čo si o mne myslí Valábik, vôbec nezaujíma. Nemám dôvod na to reagovať. Napriek tomu, že mediálny priestor, ktorý dostáva, si nezaslúži, pretože on nie je v slovenskom hokeji taký dominantný človek, aby dostával taký priestor na hodnotenie práce ľudí, ktorú vôbec nepozná," vyjadril sa Filc.