Banskobystričania tak získali už štvrtý titul za sebou, čo sa v histórii zatiaľ nikomu nepodarilo. K tomu tohtoročnému však prišli najkratšou cestou, keďže Tipsport liga bola pre šíriaci sa koronavírus ukončená ešte v priebehu nadstavbovej časti. Šéf riadiaceho orgánu súťaže Richard Lintner vysvetlil, že nemali na výber.

„Súťažný poriadok nám ukladá povinnosť, že ak len neprerušíme, ale ukončíme súťaž, sme povinní vyhodnotiť záverečné poradie tímov. Na základe tohto poradia sme povinní oceniť prvé tri družstvá a vyhlásiť majstra. Nijaké iné riešenie neexistuje,“ ozrejmil Lintner.

21.10 h 12. 3. 2020 BANSKÁ BYSTRICA: Hokejisti Banskej Bystrice s pohárom pre majstra.
21.10 h 12. 3. 2020 BANSKÁ BYSTRICA: Hokejisti Banskej Bystrice s pohárom pre majstra.
Zdroj: instagram

Po zisku titulu neskrýval radosť prezident klubu spod Urpína Juraj Koval. „Ligová rada postupovala len podľa súťažného poriadku. Ten nerozoznáva základnú časť, nadstavbovú časť či play-off, vždy sa hrá iba o titul a o zlatú, striebornú a bronzovú medailu. Sme spokojní,“ povedal.

No kým sa hokejisti Banskej Bystrice tešili z titulu, ktorý už medzičasom oslávili v komornej atmosfére, rozhodnutie o jeho udelení nedá spávať zástupcom druhého Slovana a tretích Košíc. „Určenie majstra, ktoré nebolo ani náznakom konzultované s účastníkmi Tipsport ligy, považujeme za bezprecedentné rozhodnutie. Slovan sa v súčasnej atmosfére necíti ani zďaleka ako vicemajster a už vôbec by si nedovolil verejne sa prezentovať striebornými medailami,“ znie z tábora belasých.

Podobný názor zastávajú aj Košičania. „Ide o bezprecedentnú situáciu. Ako môžeme v tejto situácii hovoriť o víťazovi? Tým nie je nikto, všetci sme porazení – hráči, tímy, fanúšikovia, šport, celá spoločnosť. Nie je to správne rozhodnutie, pre ostatných to je rana pod pás,“ vyjadril sa prezident HC Július Lang.

Ako je to v iných krajinách

  • Česko – bez majstra
  • Fínsko – bez majstra
  • Nemecko – bez majstra
  • Rakúsko (EBEL) – bez majstra
  • Rusko (KHL) – ešte sa hrá
  • Švajčiarsko – bez majstra
  • Švédsko – bez majstra