Slovensko sa tak nepridalo ku krajinám ako Švédsko, Fínsko, Česko, Lotyšsko a Francúzsko, ktoré vystavili stopku svojim hokejistom v reprezentácii, ak pôsobia v ruskej nadnárodnej súťaži. Rozhodnutie vyvolalo búrlivé reakcie, pričom Michal Handzuš sa ako člen výkonného výboru s týmto rozhodnutím nedokázal stotožniť a zložil svoju funkciu. Ďalší z členov Branislav Semančík tvrdí, že výkonný výbor na svojom zasadnutí o žiadnom zákaze ani nehlasoval.

Napriek tomu sa na zväz zniesla vlna kritiky zo strán viacerých sponzorov. Ako prvá vyjadrila svoj nesúhlas spoločnosť Orange a tento týždeň sa pridali ďalší. Spoločnosť TIPOS, po ktorej je pomenovaná aj mužská extraliga, vyzýva SZĽH, aby toto rozhodnutie zmenila. „Keďže nám dianie na Ukrajine nie je ľahostajné a odsudzujeme každý vojenský konflikt, chceli by sme vyzvať Výkonný výbor SZĽH, aby prehodnotil svoje rozhodnutie umožňujúce hráčom pôsobiacim v Rusku a KHL reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach,“ píšu vo vyhlásení.

Kritický postoj vyjadrila aj stávková spoločnosť Tipsport. Dlhoročný partner zväzu totiž „očakával iný vývoj v rozhodovaní Výkonného výboru SZĽH o tejto problematike. Postoj spoločnosti k ruskej vojne na Ukrajine jasne vyjadruje aktívna pomoc v projektoch podporujúcich, či už odídencov z Ukrajiny, ale aj tých, ktorí zostali,“ uviedla spoločnosť.