Štyridsaťdvaročný Országh odprevadil vo februári minulého roka Slovan Bratislava z KHL a od tohto obdobia nesedel na lavičke žiadneho tímu. Od trénerského remesla si poriadne oddýchol, no z vyloženými nohami doma nesedel. „Po tom, ako sa pred rokom skončila sezóna v Slovane som ešte stihol stáž vo Fínsku v Kärpät Oulun. Počas leta som bol na dvoch seminároch v Kanade a bol som tiež na týždňovej stáži v Nashville. Nedávno som sa vrátil zo Švédska, kde som bol na týždňovej stáži v Jönköpingu,“ popísal v skratke svoj rok Vladimír Országh.

Bývalý tréner Banskej Bystrice sa zaujímal najmä o výchovu a progres mladých hráčov. Veľké poznatky získal vo Fínsku a Švédsku. „Čo sa týka Fínska a Švédska, tak robia obrovský kus práce a majú to zmáknuté. Práca so 14 až 16 ročnými hráčmi má najväčší progres v škandinávskych krajinách. Veľa vecí, ktoré som videl, som si upevnil, že áno, občas ideme správnou cestou. Na veľa vecí som zmenil názor. Čo sa týka vzdelávania, dalo mi to strašne veľa,“ hovorí Országh.

Priorita je klub

Rodák z Banskej Bystrice sa na trénerskú lavičku vráti v najbližších dňoch. Országh sa už po druhý raz predstaví v úlohe asistenta reprezentačného trénera Craiga Ramsayho. Naposledy spolu našu reprezentáciu viedli na svetovom šampionáte v roku 2018. „Hokej mi chýba a som rád, že som späť. Ja sa stále vidím, ako klubový tréner, ktorý bude pri mužstve každý deň. So Šatanom som bol v kontakte už na začiatku sezóny. Nechával som všetko otvorené s tým, že do decembra si chcem ísť po svojej línii. V januári sme si sadli, prehodnotili veci a som tu,“ povedal Országh na zraze reprezentácie pred Kaufland cupom v Poprade.

Návrat Vladimíra Országha na reprezentačnú lavičku hodnotí pozitívne aj súčasný tréner národného tímu Craig Ramsay. „S Vladom sme spolupracovali v reprezentácii už v minulosti. Teším sa, že je tu opäť. To, že sa rozhodol rozšíriť si obzory a absolvovať stáže je dôležité. Mal šancu vidieť, ako sa pracuje inde. Vidieť pri práci iných trénerov je veľmi dôležité. Učiť sa treba neustále,“ hovorí šesťdesiatosemročný tréner.