Vo vtedajšej Česko-slovenskej hokejovej lige pôsobili zo Slovenska dlhé roky len Košice so Slovanom a vtedajšia rivalita pretrváva dodnes. Za tie roky sa však mnohé zmenilo. „Mužstvá boli dosť stabilné, hráči sa menili oveľa menej ako teraz. V Košiciach aj v Slovane hralo mnoho hráčov, čo vtedy prakticky neexistovalo. Bola to obrovská rivalita a štadióny boli skoro vždy vypredané. Bola to veľká prestíž a mám z toho veľa zážitkov,“ zaspomínal si legendárny Dárius Rusnák, ktorý je ikonou Slovana. 

Zápasy medzi Košicami a Slovanom boli ozdobou ligy a na tribúnach vládla vybičovaná, ale za to férová atmosféra. Rusnák si však spomína aj na vtipné príhody. „Vtedajší predstavitelia, ktorí v meste niečo znamenali, museli na VIP tribúnu prejsť cez našu striedačku a koľkokrát sme ich nepustili. Aj prezident Schuster si musel dať dole klobúk, keď chcel prejsť,“ zasmial sa držiteľ federálneho titulu zo sezóny 1978/79 a dodal, že na zápasy do Košíc vtedy cestovali deň vopred lietadlom a späť sa vracali vlakom.

Neľútostné súboje zvádzal s belasými aj Vinco Lukáč. „Boli to nenormálne zápasy, zostavu Slovana poznám dodnes naspamäť... od Dzurillu, Sakáča, Nedomanského či bratov Šťastných. Slovan bol vtedy neuveriteľný a Košice tiež. S dneškom sa to dá len ťažko porovnať. O to vybičovanejšie to bolo, že sme v lige boli len dva slovenské kluby, až potom prišiel aj Trenčín. Prajem hráčom, aby zažívali takú atmosféru, akú sme mali my, ale neviem, kedy sa to zopakuje,“ povzdychla si ikona košického klubu. Oceliari získali dva federálne tituly paradoxne až po jeho odchode. 

Predaných bolo 2 000 lístkov
Na nedeľňajšie derby medzi Slovanom a Košicami bolo podľa marketingového riaditeľa belasých Milana Vajdu v piatok na obed predaných približne 2 000 lístkov a permanentiek. Tie je možné zakúpiť v pokladniciach štadióna aj v deň zápasu, duel sa hrá v režime KZ (kompletne zaočkovaní).