POZRITE SI FOTO Z PROTESTU HOKEJISTOV V GALÉRII

Matovič ohlásil drastické opatrenia, ktoré budú platiť od 1. októbra. Na Slovensku sa nebudú môcť konať žiadne hromadné podujatia vrátane športových. Výnimku dostanú akcie, pri ktorých organizátor dokáže zabezpečiť negatívne testy na koronavírus všetkých účastníkov nie staršie ako 12 hodín.

Športový svet na Slovensku sa po týchto nariadeniach začal búriť, prevláda totiž názor, že tieto opatrenia môžu znamenať koniec profesionálneho športu v našej krajine. Nezostalo však len pri slovách, ale hokejisti prešli k činom. V stredu 30. septembra zorganizovali v Bratislave protest. Pred úradom vlády sa to hemžilo klubovými autobusmi aj dresmi, v ktorých boli oblečení hokejisti jednotlivých tímov.

„Chceme upozorniť na to, že na šport sa na Slovensku zabúda. Bohužiaľ, od marca, keď nastala prvá kríza, nikto s nami nekomunikuje, všetci na nás zabudli, šport je tu možno na tretej koľaji. Chceli sme upozorniť na to, že sme tu aj my, máme svoje problémy. Nariadenie o Covid testoch, ktoré musia byť urobené dvanásť hodín pred zápasom, sú z organizačných aj ekonomických dôvodov nemožné a nepredstaviteľné,“ vyhlásil útočník Slovana Bratislava Branislav Rapáč na proteste.

Hokejisti odovzdali list na úrade vlády, v ktorom vysvetlili najvyšším predstaviteľom vlády, že nesúhlasia s nariadeniami vlády. „Momentálne sme ochotní hrať aj bez divákov, hoci je to ťažké, keďže každý športovec chce hrať pred divákmi. Ak by to bolo na nejakú dobu nevyhnutné, v poriadku, ale musia prísť nejaké kompenzácie, pretože kluby a ich majitelia to nedokážu ťahať zo svojho vrecka. Všetci vieme, aká situácia je v športe, peniaze sa zháňajú ťažko na čokoľvek,“ dodal obranca Slovana Michal Sersen.

Päťdesiatka na hromadných podujatiach

Na všetkých hromadných podujatiach bude môcť byť maximálne 50 ľudí. Opatrenie, ktoré v stredu vydá Úrad verejného zdravotníctva SR, bude platiť pre športové a kultúrne podujatia i omše. Dôvodom je, aby medzi jednotlivými oblasťami nedochádzalo k "škriepkam". S návrhom prišiel hlavný hygienik SR Ján Mikas, v stredu o tom pred rokovaním vlády informoval premiér Igor Matovič.

Matovič priblížil, že ak na športovom podujatí bude športovcov a celý realizačný tím tvoriť skupinu 50 ľudí, tak budú musieť hrať bez divákov. Ak v divadle bude 20 hercov, tak bude môcť byť 30 divákov, a taktiež podľa toho sa počty budú dopĺňať v kostoloch podľa farárov, miništrantov a veriacich. Na všetkých má podľa predsedu vlády platiť "rovnaký meter".