„Prekvapuje ma, že každý rok vyjde do médií veľa mudrlantov a niekoľko bývalých trénerov, ktorí boli dlhé roky zapojení do hokeja a sú spoluzodpovední za súčasný výsledok. Ale nejako si to neuvedomujú. Samozrejme, počkáme si, kým príde tréner Róbert Petrovický s odborným hodnotením, čo tam videl on a na čom to stálo,“ rozhovoril sa v podcaste SZĽH  Miroslav Šatan, ktorý bol osobne na dvoch zápasoch našich mladíkov na nedávnom šampionáte, ktoré hostila Česká republika v Ostrave a Třinci.

Ani jeho netešil herný prejav a výsledky, no zároveň dodal, že u chalanov videl obrovskú snahu. Tá však na súčasnú špičku absolútne nestačí, no to prvý muž nášho hokeja pripisuje nedostatočnej práci pri hokeji z minulosti.

„Výsledky, ktoré teraz žneme, sú dôsledkom vývoja hokeja u nás. Uvedomujeme si, že to nie je dostatočné. Všetci ľudia, novinári, bývalí hráči i ľudia na zväze sa to snažia zlepšiť, no každý vie, že rýchle riešenia neexistujú a bude to chcieť trpezlivosť. Najmä však veľkú spoluprácu klubov a trénerov. Je dôležité sa totiž zamyslieť, ako sme tu robili veci posledných 10 – 15 rokov a ako ich chceme robiť ďalej,“ dodáva 45-ročný rodák z Jacoviec.

Miroslavovi Šatanovi dodnes niektorí bývalí tréneri na čele s Júliusom Šuplerom vyčítajú, že angažoval kanadského kouča k seniorskej reprezentácii. Sám Šatan však argumentuje, že 68-ročný Kanaďan prišiel na Slovensko vzdelávať aj mladých potenciálnych koučov, čo má v budúcnosti pomôcť nášmu hokeju.

„V trénerskom hnutí prebieha diskusia. Je tu skupina, ktorá odmieta nové zmeny, veľmi sa im bránia a chceli by nejakú slovenskú cestu. Potom je tu skupina ľudí, ktorá sa im snaží vysvetliť, že slovenská cesta je to, čo vidíme teraz. Čiže je potrebné, aby sme tomuto smeru pridali všetko z krajín, ktoré to v posledných rokoch robia úspešne.

Treba si ale zachovať aj svoje dobré veci, ktoré tu dlhodobo fungovali. Zároveň sa však nebáť pribrať 10 či 20 percent nových poznatkov alebo metód. Je potrebné sa zamyslieť minimálne nad nimi, resp. dať im na chvíľku šancu,“ vysvetľuje ďalej Miroslav Šatan.