FOTO, ako Ramsayom lomcovali emócie, nájdete TU!

Slováci potrebovali na spečatenie postupu neprehrať s Bieloruskom v riadnom hracom čase, čo dokázali aj vďaka skvelému brankárovi Branislavovi Konrádovi a v závere pri hre súpera bez brankára rozhodol o našom víťazstve Libor Hudáček. Kameň zo srdca padol nielen fanúšikom a hráčom, ale aj našej striedačke na čele s kanadským trénerom Craigom Ramsaym. Ten zvyčajne pôsobí na lavičke nedostupným až chladným dojmom, no emócie tentoraz premohli aj jeho a z postupu neskrýval nefalšovanú radosť. Ďakoval a tlieskal najmä výborným fanúšikom.

„Pôsobím v tejto brandži už päťdesiat rokov a myslel som si, že budem nad vecou, ale nie je to tak. Poriadne som to prežíval a ani neviem opísať, aké sú vo mne emócie. Dostali sme Slovensko na olympiádu, kde sa predstaví podľa všetkého svetová špička. Znamená to pre mňa veľmi veľa,“ povedal šťastný Ramsay. V slovenských farbách to pre neho bude po Pjongčangu druhá olympiáda.

Pod piatimi kruhmi by sa tentoraz mali predstaviť aj hráči z NHL, no ich účasť stále nie je definitívna. Ak by napokon hráči z profiligy opäť chýbali, má slovenský káder zložený z hráčov z európskych líg šancu uspieť? „Nad týmto mužstvom určite nelámem palicu. Prvý zápas sme nehrali dobre, ale potom to už bolo veľa lepšie a proti Bielorusku sme mali množstvo šancí. Tento tím má svoju kvalitu a môžeme na olympiáde zamiešať karty. Myslím si, že chlapci si uvedomujú, že jediný, kto môže z Pekingu doniesť medailu, je Vlhová alebo oni. Možno budú pod tlakom, ale aj preto potrebujeme lídrov, ako je Libor Hudáček. Ukázal, že je skvelý hokejista s citom pre hru a to pol roka nehral pre zlomenú nohu,“ povedal pre Šport24.sk majster sveta z roku 1985 Dárius Rusnák. 

„Keď sme na MS 2000 v Petrohrade získali striebro, tak sme mali síce Mira Šatana so Zdenom Chárom, ale mali sme v kádri veľa hráčov z našej extraligy. Keby sa však v Pekingu hralo bez hráčov NHL, tak je to pre nás väčšia výhoda, ako keby sa hralo s hráčmi z NHL. Určite by nám to z pohľadu výsledkov a možností úspechu vyhovovalo viac. Všetko však závisí od toho, ako by na tom boli hráči z Európy po zdravotnej stránke a podobne,“ povedal tréner Ľubomír Pokovič.

Čaká nás severská skupina
Slovensko sa v Pekingu predstaví v C-skupine a zmeria si sily so severskými krajinami. Našimi súpermi budú Fíni, Švédi a Lotyši. Priamo do štvrťfinále postúpia traja víťazi skupín a najlepší tím na druhom mieste. Zvyšné krajiny vytvoria osemfinálové dvojice.