Ak by však vedenie profiligy hviezdy NHL do Pekingu pustilo, len ťažko by sme mohli uspieť bez našich najlepších hráčov. NHL má v kalendári na budúcu sezónu naplánovanú prestávku na február, kedy je na programe zimná olympiáda, definitíva o účasti pod piatimi kruhmi však stále nepadla. Hoci sa niektorí fanúšikovia hnevajú, že naši najlepší hokejisti zo zámoria odmietli hrať v kvalifikácii, na olympiáde by sme však bez nich len ťažko mohli pomýšľať na úspech. 

„Keď NHL pustí hráčov na olympiádu, určite zoberieme aj my našich hráčov. Ja trochu aj chápem niektorých, že sa tak zachovali. Predsa len, Tatar podpísal novú zmluvu s New Jersey a určite mu povedali, aby kvalifikáciu radšej vynechal pre riziko zranenia. A navyše, keby mali za neho zaplatiť poistku, kto by ju zaplatil? Keď boli napríklad majstrovstvá sveta u nás, tak všetci chceli hrať, čo je pochopiteľné. Dokonca viem o hráčoch z NHL, ktorí si poistky zaplatili zo svojho, aby mohli nastúpiť za Slovensko. Má to viacero faktorov a ľudia tomu občas nerozumejú,“ zamyslel sa legendárny útočník Dárius Rusnák.

„Keď sme na MS 2000 v Petrohrade získali striebro, tak sme mali síce Mira Šatana so Zdenom Chárom, ale mali sme v kádri veľa hráčov z našej extraligy. Fíni pred dvoma rokmi vyhrali majstrovstvá sveta na Slovensku a tiež nemali hráčov z NHL. Nechcem hovoriť, že by sme nemali šancu, pretože podobných príkladov je veľa. Ak však NHL pustí hráčov na olympiádu, naši hokejisti by určite radi prišli a myslím si, že by neváhali. Hráči ako Tomáš Tatar, Andrej Sekera či Erik Černák by boli veľkým prínosom,“ povedal tréner Ľubomír Pokovič.