Nie som Google prekladač

Po stredajšom tréningu zasadol pred novinárov a odpovedal na otázky. Ako informuje český isport.cz, Hrachovina prekvapil aroganciou, vulgárnosťami aj názormi na koronavírus.

Hrachovina pôsobí vo fínskom Tappara Tampere, kde hrá s ďalšími tromi Čechmi. Brankár, ktorý sa podľa svojich slov naučil po fínsky, však uviedol, že krajanom s komunikáciou nepomáha. „Nie som prekladač Google, na to tam sú tréneri a ďalší,“ vyhlásil Hrachovina.

Po ďalšej otázke novinárov nastala asi trojsekundová pauza, kým sa ďalší z novinárov prihlásil s otázkou. Brankár prekvapil vulgárnou odpoveďou. „Pokojne sa ma nič nepýtajte, mám to v pi*i.“

Novinári sa nestíhali čudovať, pred Hrachovinom absolvovali online rozhovor tréner Martin Straka a útočník Jan Myšák, s ktorými to bolo oveľa pokojnejšie a uvoľnenejšie rozprávanie.

Divadlo Covid?

A to od 26-ročného brankára nebolo všetko. Nasledovala otázka o opatreniach v súvislosti s koronavírusom vo Fínsku, čo českého brankára taktiež rozhnevalo.

„Denne sa o tom hovorí, o divadle vymyslenom vami, médiami. Vo Fínsku je, našťastie, situácia normálna. Zaplaťpánboh, že nie som v Česku a nemusím riešiť, čo sa deje tam,“ vyhlásil Hrachovina.

Tieto slová nie sú prvým kontroverzným prípadom Hrachovinu. V minulosti sa na sociálnych sieťach prezentoval extrémne pravicovými názormi smerovanými proti imigrantom, je známy šírením ďalších konšpiračných teórií. Ako informoval isport.cz, na prebiehajúcom reprezentačnom zraze má problém s nosením rúška, ktoré odmieta nosiť.

Na Hrachovinove slová zareagovala aj česká reprezentácia. „Dištancujeme sa od výrokov brankára Dominika Hrachovinu. Rešpektujeme právo každého človeka na slobodu prejavu, v tomto prípade však s jeho výrokmi zásadne nesúhlasíme a naše názory sú diametrálne odlišné,“ píše sa vo vyhlásení reprezentácie, proti brankárovi vystúpil v podobnom duchu aj tréner Filip Pešán.

K tvrdým slovám sa neskôr vrátil aj ich samotný autor. Hrachovina vyhlásil, že mal lepšie vyberať slová. „Mám svoje názory. Mrzí ma spôsob, akým som sa vyjadril, najmä vo chvíli, keď sa všetci sústredíme na to, aby sme turnaj vyhrali,“ povedal brankár.

Mal by skončiť

Hrachovina si to zlízol aj od českých novinárov. Redaktor českého denníka Sport Ondřej Kuchař vo svojom blogu napísal, že je škoda, že brankár posledné mesiace nežije v rodnej krajine. „Pokiaľ pánovi Dominikovi príde stavanie poľnej nemocnice, 363-tisíc nakazených a viac ako 3900 mŕtvych v Česku ako divadlo, potom je to veľmi smutné, hlúpe a nedôstojné nositeľa národného dresu. Možno aj boss českého hokeja Tomáš Král by 26-ročnému brankárovi mohol popísať svoje „divadlo“ s COVID-om, ktorý mu dal poriadne zabrať a stále má problémy,“ napísal Kuchař.

„Toto nebolo vyjadrenie názoru, ale klamstvo, ktorým urazil všetkých ľudí v Česku, ktorí s koronavírusom prišli do styku a skomplikoval im život či už po zdravotnej, alebo po pracovnej stránke. Alebo im dokonca vzal blízkych. Za seba hovorím, že by v národnom tíme nemalo ísť len o športové kvality, ale aj o morálne a charakterové vlastnosti. Dominik Hrachovina by mal byť z reprezentácie vylúčený,“ dodal český novinár.