V rozhovore s hokejovým agentom Marcelom Sakáčom sa dočítate:

Čo vraví na trend, že v seniorskej reprezentácii dostávajú šancu tínedžeri
Čo vraví na výsledky reprezentácie do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cupe
V čom sú hráči ako Nemec či Slafkovský takí dobrí, že sa presadzujú v seniorskej reprezentácii
Či súhlasí s tvrdením českého skauta Romana Havlůja, že úspešný výber do 18 rokov je dielom náhody
Ktorí mladí Slováci majú najväčšiu šancu na draft v NHL
Či je pre hokejistu lepšie odísť v mladom veku do zahraničia alebo zostať na Slovensku
V čom skrýva odchod do Švédska či Fínska v mladom veku najväčšie nástrahy

Počas majstrovstiev sveta aj počas olympijskej kvalifikácie dostali príležitosť v reprezentácii viacerí tínedžeri. Čo si o tom myslíte?

Je to správne nastolený trend od Craiga Ramsayho, Miroslava Šatana a Ota Haščáka, ktorý robí aj skauta v NHL. Vieme, že v tejto súťaži už veľa hráčov nemáme, takže sa k tomu musíme nejako vrátiť. Mladých hráčov, ktorí na to majú, musíme posúvať vyššie a s týmto trendom sa úplne stotožňujem. Táto cesta nám môže vychovať nových mladých hráčov, aby sme sa vrátili na stratené pozície v NHL a môže svetu ukázať, že mladých talentovaných hráčov máme.

Čo to znamená pre mladých hokejistov: šancu zviditeľniť sa pred skautami? Skúšku a tlak, ako dokážu obstáť proti starším a skúsenejším hráčom?

Tým, že sa dostanú do národného mužstva, už len keby to bolo na prípravné zápasy, to pre nich znamená veľké plus, aby sa zviditeľnili a aby rýchlejšie napredovali v hokejovom raste. Áno, je to aj zviditeľnenie sa pred skautami, ale v prvom rade to pre nich znamená rýchlejšie zlepšovanie sa. Musia však na sebe naďalej pracovať, aby sa vyrovnali hráčom zo špičkových líg. To, že hrajú v seniorskej reprezentácii, ešte nič neznamená. Aj talentovaní hráči vo Švédsku či Fínsku už v mladom veku nazrú do mužských líg a reprezentácie, potom si ich viac všímajú v zámorí. Je dôležité, aby sme touto cestou išli aj my. Samozrejme, hovorím o hráčoch, ktorí na to majú, nemôžeme to robiť masovo.

Šimon Nemec a Juraj Slafkovský boli aj súčasťou tímu do 18 rokov na Hlinka Gretzky Cupe, kde výsledky aj výkony nášho výberu príjemne prekvapili. Sledovali ste turnaj?

Bol som na turnaji, videl som všetky zápasy. Chlapci predviedli výborné výkony, je to špecifický ročník 2004. Brankár Rasťo Eliáš je na top úrovni a patrí medzi najlepších v Európe vo svojom ročníku. Šimon Nemec je hráč, o ktorom všetci rozprávajú, aj na majstrovstvách sveta mužov dokázal, že dokáže hrať veľký hokej. Dominoval v našej extralige, čo je veľmi dôležitá vec, keď mladí chlapci v tomto veku hrajú mužský hokej. Juraj Slafkovský takisto nakukol vo Fínsku do mužského hokeja, je tam ďalej Filip Mešár, ktorý hral celú sezónu mužský hokej. To sú hráči, ktorí dominovali a pomáha im v tom práve to, že hrajú mužský hokej v kluboch. Samozrejme, je to pre nich namáhavejšie a ťažšie, ako hrať vo svojej kategórii.

Netreba opomenúť ani hráčov z ročníka 2005 ako Dalibor Dvorský, Ondro Molnár a ďalší. Keď sa bude s týmito chlapcami pracovať, budeme mať veľmi dobrý základ pre národné mužstvo mužov. Samozrejme, ak budú na sebe pracovať a napredovať.

V čom sú Nemec či Slafkovský takí dobrí, že dostávajú pozvánku do seniorského tímu? V ktorých činnostiach vynikajú?

Nemec patrí medzi špičkových obrancov na svete vo svojej kategórii. Má veľmi dobré hokejové myslenie, výbornú prvú prihrávku, strelu aj korčuľovanie. Je to top obranca aj do draftu v NHL, spĺňa všetky atribúty, tie spĺňal už aj minulý rok v Nitre. Je to hráč, ktorý je lídrom na presilovky, celé to tam organizuje. Na svoj vek je veľmi vyspelý, a to aj mentálne. Slafkovský je na svoj vek fyzicky vyspelý hokejista, z čoho ťaží a dokáže sa presadiť.

Ako som spomenul už pri predošlej otázke, je to o tom, ako títo chlapci budú na sebe pracovať. To, že dnes sú dobrí, je veľké plus, ale neznamená to, že sú z nich svetoví hokejisti. Konkurencia vo svete nespí a mladí hráči musia na sebe pracovať, aby sa jej vyrovnali, resp. boli lepší. Ani draft NHL ešte nič neznamená. Keď ste draftovaný, musíte o to viac makať, aby ste sa tam dostali a udržali v lige.

V médiách sa špekulovalo, čomu pripísať úspech tímu do 18 rokov, či to môže byť odraz systému výchovy hokejistov na Slovensku. Český skaut Roman Havlůj to označil za náhodu, že to silnému ročníku takto vypálilo. K čomu sa prikláňate?

Myslím si, že ročníky sme mali silné aj predtým. Ročník 2002 bol veľmi slušný, chalani z ročníka 1999 boli na majstrovstvách sveta a mnohí z nich boli draftovaní v NHL, hoci dnes sú ešte stále na farme, alebo hrajú v európskych ligách. Celé sa to v tíme do 18 rokov zišlo dokopy. Výborný brankár, ktorý podržal mužstvo, slušná obrana, ktorú dirigoval Nemec, veľa dobrých hráčov v útoku, tím doplnili hráči z ročníka 2005. Treba spomenúť perfektnú prácu od celého realizačného tímu aj od trénera Feneša, ktorý dokázal pracovať s mladými hráčmi a ich kvalitou. Nenazval by som to náhoda, lebo dlhodobo sa vedelo, že tento ročník bude veľmi silný. Dokázali to skĺbiť dokopy. Na hráčoch, ktorí už hrali mužský hokej, to bolo vidno a bol tam rozdiel. Keď pričuchnete k mužskému hokeju a vraciate sa späť do svojej kategórie, je to veľký rozdiel a títo hráči to aj ukázali.

Ktorí mladí slovenskí hokejisti majú najväčšiu šancu na draft v NHL?

Ročník 2002 prebehol, draftovaný bol Martin Chromiak so Samuelom Kňažkom, to sú dve mená, ktoré by sa mohli dostať do veľkého hokeja v NHL. Matej Kašlík teraz ide do kempu Colorado Avalanche. Z ročníka 2004 vieme, kto sú lídri – Eliáš, Nemec, Slafkovský, Mešár. Je tam potom kopec mladých chlapcov ako Sýkora, Petrovský a ďalší, ktorí sú tiež zaujímaví hráči. Je to kvalita hráčov, ktorá keď sa dá dokopy, vznikne v tíme veľká sila, ktorá ho posúva dopredu a hráči z mužstva by sa mohli dostať do veľkého hokeja a byť draftovaní. Bude, samozrejme, záležať, ako a kde odohrajú najbližšie sezóny.

Netreba zabúdať na ročník 2005, kde máme veľké talenty. Spomeniem Dalibora Dvorského, ktorý odohral vo Švédsku prvý zápas za mužov, Ondreja Molnára, ktorý už teraz nastupuje v príprave za mužov Nitry. Je tam však kopec iných šikovných hokejistov. Na talent máme hokejistov dosť, musia len tvrdo pracovať, aby ho zúročili. Len talent je veľmi málo na to, aby hrali top špičkový hokej v NHL.

Je pre mladého hokejistu lepšie odísť v mladom veku do zahraničia, alebo je lepšie sa vyhrať na Slovensku a až následne odísť do zahraničia?

Nehovoril by som o tom, ktorý variant je lepší. Veľmi dôležité je vedieť, keď zostávate na Slovensku, či vás ako mladého hráča dané mužstvo, v ktorom hráte, posunie ďalej a či dostanete šancu v skorom veku. Keď ju dostanete ako 20-ročný, to je neskoro. Toto si musia všetci uvedomiť. Samozrejme, mladí hráči na to musia mať po fyzickej, hokejovej aj mentálnej stránke. Niektorí volia cestu Švédska či Fínska, čo nie je vždy správne. Moju prácu robím vyše pätnásť rokov a za tie roky keby som spočítal, koľko hráčov bolo draftovaných do NHL a ktorí sa dostali do tejto ligy zo Švédska či Fínska, nenaplníte dve ruky.

Na snímke vľavo hráč Slovenska Juraj Slafkovský a hráč Ruska Artem Baraboša počas finálového zápasu Hlinka Gretzky Cupu Slovensko U18 - Rusko U18.
Na snímke vľavo hráč Slovenska Juraj Slafkovský a hráč Ruska Artem Baraboša počas finálového zápasu Hlinka Gretzky Cupu Slovensko U18 - Rusko U18.
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

V čom skrýva odchod do týchto krajín v mladom veku najväčšie nástrahy, čomu sa treba vyhnúť, resp. ako postupovať, aby sa hráč vyvíjal správnym smerom?

Mnohí chlapci si myslia, že keď budú hrať vo Švédsku či Fínsku, je pre nich jednoduchšie dostať sa do NHL. To nie je pravda. Musíte byť lepší ako domáci hráč, aby ste hrali. Je veľmi dôležité, kam idete hrať. Musíte sa dostať do špičkových mužstiev s akadémiami, vtedy to má nejaký význam. My hráčov príliš neposúvame do zahraničia, viac-menej ich nechávame doma a až keď trebárs nehrajú mužský hokej, odchádzajú do Kanady. Ani to však nie je pravidlo.

Šimon Nemec hráva za mužov Nitry, Filip Mešár za mužov Popradu a sú lídrami reprezentácie. Je to dôkaz, že zostať na Slovensku je jedna z ciest?

Už minulú sezónu hrali mužský hokej a nebolo by správne ich posielať niekam do juniorky, keď tu hrávajú pravidelne a majú dobrú minutáž. Pripomenul by som, že keď niekto z mladých hráčov hráva za mužov, ale hráva tam dve minúty za zápas, nebude sa ako hráč rozvíjať a zlepšovať. Hráč musí mať určitú minutáž, aby hokejový rast napredoval. Je to na každého hráča iné a špecifické. Pokiaľ hráč má na to, aby hral mužský hokej u nás, nech zostane a nechodí do zahraničia. Videli ste Mešára s Nemcom, čo boli v tíme do 18 rokov rozdieloví hráči. Rok v mužskom hokeji vám dá veľa, samozrejme, pri potrebnej minutáži.

Aký je váš názor na projekt SR 18?

Bol tiež veľmi dobrý, aj toto bolo veľmi dôležité, že veľa chlapcov hralo minulú sezónu v projekte. Veľmi dobre sa s nimi pracuje, pre mladých hráčov vo veku 15-16 rokov je to dobré, lebo hrajú juniorskú súťaž aj prvú ligu mužov, odohrajú veľa zápasov. Keby som sa mal rozhodnúť a zvoliť, či bude mladý hráč hrať medzi mužmi na Slovensku alebo bude hrať dorastenecký hokej vo Švédsku či Fínsku, určite by som volil prvú možnosť. Viem, že nie všetci sa s tým stotožnia, ale vidíme to, že to neoklamete. Keď hráte mužský hokej v skorom veku, nasávate z konfrontácie so staršími hráčmi veľmi veľa vecí a posúvate sa ďalej. Nehovoriac o tom, že mužský hokej je oveľa rýchlejší ako juniorský. Veľa chlapcov volilo variant projektu SR 18, čo bolo veľmi dobré a aj preto sa to v tíme do 18 rokov celé skĺbilo, lebo veľa chlapcov hralo spolu počas sezóny, ďalší hrali mužský hokej v iných kluboch.

Majú šancu dostať sa do NHL len tínedžeri, alebo aj hráči po dvadsiatke?

Vnímam pozitívne, že do reprezentácie boli posunutí viacerí hráči zo slovenskej ligy, ako napríklad Miloš Kelemen, o ktorých tiež môže byť v NHL záujem. Neznamená to teda, že do NHL sa môžu dostať len hráči, ktorí majú 18 rokov, šancu stále majú aj hokejisti vo veku od 20 do 22 rokov. Napríklad sa do zámoria dostal Róbert Lantoši. Bolo to o tom, že dostal šancu, Ramsay so Šatanom ho zavolali na MS a to ho posunulo ďalej. Aj takto môžeme vychovávať hráčov. Samozrejme, nemáme takú kvantitu ako Rusko či Švédsko, ale hráčov máme. Keď s tým chceme niečo robiť, jedine takto ich dokážeme vychovať a posunúť na top úroveň, napríklad aj do NHL. Bola to správna cesta a bol už najvyšší čas také niečo nastoliť. Verím, že sa v tomto trende nič nezmení. Zmena k niečomu inému by pre nás mohla byť negatívna.