Vinco Lukáč dosiahol v hokeji z bratskej trojice najväčšie úspechy, keď sa stal dvakrát majstrom sveta a na olympiáde získal aj striebornú medailu, no práve zosnulému bratovi vďačí za všetko. „Vyrastali sme v početnej rodine, boli sme traja bratia a dve sestry. Imro nás viedol na ihriská. Musím povedať, že nás naučil plávať, hrať futbal, bicyklovať, šoférovať a v neposlednom rade korčuľovať,“ zaspomínal si Vinco na brata Imricha.

Vďaka nemu sa všetci traja stretli v jednej košickej formácii a vytvorili slávny útok. „Bol prvým z nás, kto hral ligu za Košice, potom som prišiel ja a nakoniec najmladší brat Jozef. Keď sa postavíte traja pred vypredanú halu, v ktorej je 5 000 fanúšikov, tak nechcete sklamať ľudí. Jemu vďačím za všetko, on ma viedol k športu, pomáhal mi v škole a naučil ma disciplíne a úcte k starším. Síce som dosiahol najväčšie úspechy ja, ale nikdy mi nezávideli, naopak, bratia ma vždy podporovali, a preto sú to aj ich úspechy,“ pokračoval Vinco Lukáč v spomienkach pre Šport24.sk.

Pre Vinca bol Imrich ako keby druhým otcom. „Po smrti rodičov bol hlavou rodiny. Otec nám zomrel mladý, už ako 58-ročný. Nebolo to vôbec jednoduché,“ prezradil bývalý skvelý útočník a k ich blízkemu vzťahu ešte dodal: „Boli sme spolu skoro každý deň. Nebolo to tak, že sme sa vídali raz za čas počas narodenín či menín. Preto bolo naše bratské puto veľké.“

Bratia vytvorili v Košiciach slávny útok.
Bratia vytvorili v Košiciach slávny útok.
Zdroj: hckosice.sk

Mrzí ho, že nestihol hokejový šampionát

Naposledy sa bratia spolu ukázali na verejnosti počas koncertu kapely Lucie minulý rok v Steel Aréne. „Už vtedy bol chorý, ale hovorili sme si, že Imro, idú majstrovstvá sveta v hokeji. Chceli sme, že si sadneme všetci traja do skyboxu a pozrieme si hokej spoločne, ale už bol po operáciách a nemohol prísť. Boli sme sklamaní, že už nestihol domáci šampionát,“ prezradil Vinco Lukáč, ktorý brata pravidelne navštevoval v nemocnici.