Kanadský harcovník sa ujal nášho národného výberu v septembri 2017 a po prípravných turnajoch ho čaká prvý veľký turnaj. Vôbec po prvý raz sa na olympiáde stalo, že si Slováci vybrali svojho kapitána sami. „Moja filozofia je taká, že hráči sú prvoradí. Chcem, aby sa na ľade bili o výsledok a mohli byť na seba hrdí. Oni by si mali vybrať svojho kapitána, ktorý ich povedie. S voľbou Tomáša Surového som veľmi spokojný. Je to skvelý chlapec, dobrý hráč a viem, že si odvedie svoju prácu tak, ako treba,“ hodnotil Ramsay.

Kórejčanka so slovenskou stopou zostala v šoku z nášho hokejistu: Prečo mi to urobil?

Ako zdôroznil, nie je to len o ňom a jeho rozhodnutiach. „S Mirom Šatanom sme sa dlho zhovárali – nielen na túto tému – a zhodli sme sa, že to bude správne riešenie. Spolupracujem s celým tímom, pretože aj na ľade budeme vystupovať ako jedno mužstvo. Pokiaľ budú hráči šťastní, vydajú zo seba všetko. V tíme je výborná atmosféra, pretože ho tvoria dobrí ľudia. Chodievame spolu do Slovenského domu, boli sme povzbudiť slovenských reprezentantov na biatlone a užijeme si aj kopec zábavy,“ usmial sa holohlavý sympaťák.

Slovenskí hokejisti sa predstavia v nových dresoch.
Slovenskí hokejisti sa predstavia v nových dresoch.
Zdroj: Milan Hanzel

Napriek tomu, že je Ramsay rodený Kanaďan, na kórejskú zimu si nezvykal úplne ľahko. „Vyrastal som v zimných podmienkach, rovnaké boli aj v Buffale, kde som dlho pôsobil, no naposledy som žil na slnečnej Floride, takže to nebolo jednoduché,“ zasmial sa. „Ale zvykol som si bez problémov. Mám dobrý kabát,“ doplnil.

FOTO Slovenskí hokejisti sa pred olympiádou ukázali v novom šate: Takto sme ich ešte nevideli!

V NHL odkoučoval Ramsay 156 zápasov ako hlavný tréner a ďalšie stovky ako asistent, je teda mimoriadne skúsený. Na veľkom podujatí v rámci medzinárodnej scény je však nováčik. Pociťuje pred začiatkom turnaja nervozitu? „Vždy. Bol som nervózny pred každým zápasom ako hráč a tiež pred každým, ktorý som viedol v pozícii trénera. Vždy som chcel zo seba alebo zo svojich hráčov dostať to najlepšie. Záleží mi na výsledkoch, chcem, aby sa slovenskému tímu na olympiáde darilo,“ vysvetlil. Vyrovnať sa s tým mu pomáhajú ľudia v okolí. „Vlado Országh, Jano Lašák, Miro Šatan ako šéf mi to zjednodušujú.“

Na úvodný zápas proti Rusku sa teší. „Každým dňom sa zlepšujeme ako tím a sme k sebe bližšie. Verím, že to tak bude pokračovať aj na turnaji,“ zaželal si.

Slovenskí hokejisti na úvod olympiády proti súperovi, z ktorého ide strach: Na Rusov s prekvapením v bráne!