V polovici augusta 2020 médiá informovali o tom, že Říhu najskôr ošetrovali v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici, neskôr ho previezli do IKEM-u v Prahe (Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny). V Česku však zdravotným problémom podľahol.

„Zdravotníctvo v IKEM je na inej úrovni než to slovenské. Bolo naozaj zlé, čo sa tam odohrávalo. Tam tvrdili, že koniec príde o päť minút. Mne to nedalo, tak som s ním každý deň bojoval. Najskôr aby ho zo Zvolena previezli do Bystrice, potom aby sa dostal do Česka,“ povedal pre idnes.czMiloš Říha mladší. Podľa jeho porovnania bol v starostlivosti o jeho otca v Banskej Bystrici a v Prahe obrovský rozdiel.

„V IKEM mal servis ako prezident, tam nič. To bolo fatálne, nedalo sa to s Českom ani porovnať. Aby sme sa dostali o krok ďalej a aby sa o neho začali viac starať a mal lepšiu starostlivosť, to stálo obrovské úsilie. V Bystrici to bolo zlé, v IKEM-e ho dali dokopy, ale stále sa čakalo, na ktorú stranu sa to prikloní. V Česku sa to lepšilo, neskutočne sa o neho starali a ja som veril do poslednej sekundy, hoci tri dni pred smrťou som vedel, že je to s ním veľmi zlé a ide to na zlú stranu. Keby sa sem dostal o týždeň skôr, verím, že by to dopadlo inak.“

Říha starší na tom nebol dobre ani po psychickej stránke. Zasiahlo ho, keď ho pri kormidle českej reprezentácie nahradil Filip Pešán. Toho menovali do tejto pozície v čase, keď Říha stále trénoval národný tím. Zdalo sa, že sa Říha z tejto nepríjemnosti otriasol. Mal ponuky z dvoch klubov v KHL, obe však padli, rovnako ako české kluby, ktoré sa mu črtali.

„Covid dosť sťažil situáciu. Celé sa to zrútilo, pritom keby mu vyšiel nejaký klub v Česku, som presvedčený, že by to u otca nemalo taký koniec. Mal by prácu, bol by v Česku a všetko by bolo úplne iné,“ spomína Říhov syn, ktorý otcovi robil asistenta trénera.

Syn zosnulého trénera tvrdí, že jeho otec mal dlhodobé zdravotné problémy. „Vždy ich zdolal silou a vôľou, prišiel na poslednú chvíľu a nejaký zákrok to vyriešil. Asi si myslel, že to takto pôjde donekonečna a podcenil to.“

Miloš Říha mladší prezradil, že už v čase, keď sa česká reprezentácia pripravovala na MS na Slovensku (2019), viezol otca po jednom z tréningov do nemocnice v Nitre s vážnymi problémami. Minulý rok v júni vraj bol hospitalizovaný v Česku, kde sa jeho stav opäť krátkodobo vyriešil.

Ani v osobnom živote Miloša Říhu st. to nebolo ideálne. Poslednou partnerkou zosnulého trénera bola Soňa Obšutová, s ktorou sa však rozišiel. „Áno, psychicky to nebolo dobré,“ priznal Říhov syn na otázku, či sa u jeho otca prejavili osobné problémy s bývalou partnerkou a dodal: „Na Slovensku to v osobnej rovine nebolo dobré, posledný rok sa otec často sťažoval a posledné mesiace boli ďalším z bodov, ktoré situáciu ovplyvnili z hľadiska psychiky. Všetko sa to nakopilo. Keď je človek oslabený psychicky, zlá psychika sa na zdraví výrazne odrazí.“