Slovenskí hokejisti vždy vedia dať do pozoru celý národ. Fanúšikovia si mädlia ruky pred každým veľkým podujatím, že im národný tím spraví radosť. Žiaľ, v posledných rokoch sa tak nestalo a prívlastok hokejová veľmoc už, zdá sa, je definitívnou minulosťou. Naposledy sa totiž naša reprezentácia tešila z úspechu na MS 2012 v Helsinkách, kde pod Vladimírom Vůjtekom vybojovala strieborné medaily. Odvtedy však prešlo takmer šesť rokov a Slovensko sa zaradilo do hokejového podpriemeru.

Ľubo Višňovský sa pustil do pomerov v slovenskom športe. Tvrdá kritika zaťala do živého!

Jasnou rečou hovoria aj čísla. Slovensko v rebríčku Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF), od spomínaného šampionátu vo Fínsku, vypadlo z prvej desiatky krajín. Po olympiáde si síce polepšilo o jednu priečku a je desiate, no na ôsmu pozíciu, ktorá zaručuje priamy postup na ZOH v roku 2022 v Pekingu, výrazne stráca. Rovnako hrozivo to vyzerá aj pri pohľade na posledné šampionáty, v ktorých sme dieru do sveta neurobili.

Pjongčang 2018 11. miesto: Slováci na olympiáde veľa vody nenamútili.
Pjongčang 2018 11. miesto: Slováci na olympiáde veľa vody nenamútili.
Zdroj: tasr

Vlani sa Slováci v nemeckom Kolíne ledva zachránili a tri roky predtým skončili deviati, čiže sa nedostali do štvrťfinále. Aj na olympiáde v Soči pred štyrmi rokmi vybuchli, keď káder s hviezdami NHL skončil druhý od konca. Kde sú časy z minulej dekády, keď Slováci získali všetky cenné kovy a postup do štvrťfinále bol samozrejmosťou. Prečo je to tak?

Potvrdené: Ďalšia rana pre náš hokej? Hrozí niečo, na čo nechce pomyslieť žiadny Slovák

„Nikto akoby nechcel počuť pravdu. Počúvam okolo seba pomaly, že mudrujem. Ale fakt je, že tu sa roky nepracovalo s mládežou a s trénermi. Nehovoriac o tom, že deťom chýba kreativita a to je základ. Kedysi sme hrali útočný, kombinačný hokej, dnes kreatívnych hráčov, ktorí niečo vytvoria na ľade, nemáme. Posledný bol Réway a ten skončil, ako skončil,“ povedal bývalý skvelý obranca Ľubomír Višnovský.

Helsinki 2012 2. miesto: Z posledného úspechu sme sa tešili pred šiestimi rokmi.
Helsinki 2012 2. miesto: Z posledného úspechu sme sa tešili pred šiestimi rokmi.
Zdroj: tasr

Dôvody, prečo náš hokej už nie je tam, kde bol niekedy, vysvetlil aj takto. „Naši hráči dnes korčuľujú, bojujú, ale nič nevytvoria. Nemáme vodcov, ktorí by to zobrali na seba, či strelcov. Tréner Craig Ramsay priniesol veľa pozitívneho – predovšetkým nový herný systém. Zakladá si na preberaní hráčov v obrannom pásme, rozohrávke či hre v oslabení. Ale tento proces výchovy nových hráčov sa neprejaví zo dňa na deň, potrvá to 6 - 10 rokov. Viem, že ľudia sú nervózni, ale budeme musieť vydržať,“ dodal Višňovský.

Golonka hokejistov po olympiáde nešetril: Ramsay je obeť! Perlil aj pri Kuzminovej

Verme, že sa situácia obráti k lepšiemu. Nasvedčujú tomu aj kroky vedenia SZĽH. Prezident Martin Kohút sa podujal na reformu. Konkrétne to vidieť na realizačnom tíme národného mužstva, ktorému šéfuje kanadský kouč Craig Ramsay a generálny manažér Miroslav Šatan.

Slovensko už dávno nie je hokejová veľmoc: Višňovského slová hovoria za všetko!
Zdroj: archív
Slovensko už dávno nie je hokejová veľmoc: Višňovského slová hovoria za všetko!
Zdroj: archív

VIDEO Rusi to po olympijskom zlate poriadne roztočili: Pozrite si zábery zo šatne plné alkoholu a vulgárnych pokrikov!

Ľubo Višňovský sa pustil do pomerov v slovenskom športe. Tvrdá kritika zaťala do živého!

Američania nešetrili Rusov po zlate z hokeja: Tvrdý odkaz len pár sekúnd po triumfe!