Kapitán našich hokejistov Sekera naložil politikom ako žiadny iný športovec: Tu sa len kradne!

Ako ste reagovali na správy o prestupe Patrika Rybára do Detroitu?

Predbežne sme tušili, že je záujem o Patrika, pripravovali sme sa na to. Svojím spôsobom nás to neprekvapilo, no na druhej strane nám odchádza opora tímu, takže bude pre nás ťažké ho nahradiť. Vzhľadom na to, že takáto šanca pre Patrika mohla byť jedna za celú kariéru, všetci mu to prajeme.

Riešil Patrik prestup s vami? Aké ste mu dali odporúčania?

Špekulácie začali tesne pred play off, veľmi sme to s Patrikom nerozoberali. Bavili sme sa akurát o tom, že v zámorí majú tréneri k brankárom iný prístup, že to bude náročnejšie v presadení sa.

Robert Horyna.
Robert Horyna.
Zdroj: mountfieldhk.cz

Vráťme sa na začiatok. Rybár prišiel do Hradca po nie práve najúspešnejších pôsobeniach. V slovenskej dvadsiatke sa nedokázal presadiť, v Piešťanoch tiež tuho bojoval o post jednotky. Ako si spomínate na obdobie jeho príchodu do Hradca?

Patrika sme si vytipovali niekedy okolo Vianoc, ďalší rok v máji prišiel. Sledoval som zápas, ktoré chytal za Piešťany, chodil som tam osobne. Presne spĺňal moje podmienky, vyhovovala mi aj jeho povaha a komunikácia. Mysleli sme si, že prerazí až v druhej sezóne, kým sa v prvej „rozkuká“. On do toho vstúpil tak, že v bráne okamžite exceloval a nikoho do nej nepustil.

Situácia v Slovane rozčúlila aj Višňovského: Drsný odkaz vedeniu, ktorý všetko vystihol!

V čom to je, že až v Hradci rozvil naplno svoje schopnosti?

Neviem, či sa na Slovensku s niečím trápil alebo nie. Ja mám svoju metódu založenú na komunikácii úplne vo všetkom. Rozoberáme spoločne chyby a riešime aj iné veci. Patrik sa v Hradci zrejme cítil dobre a cítil dôveru nás-trénerov, vedenia aj spoluhráčov. Splatil ju svojimi výkonmi. Mal aj zranenia, netlačili sme na neho a chceli sme, aby si ich doliečil. Takto sme si vychádzali v ústrety a to mu určite pomohlo.

Patrik Rybár.
Patrik Rybár.
Zdroj: tasr

Museli ste mu po príchode pomôcť so sebavedomím?

Nikdy som nemal pocit, že nie je sebavedomý. Je slušne vychovaný, z dobrej rodiny. Keď sa zranil, bol rozčarovaný, lebo sa to dlho neliečilo. Zvládol to a chytal aj so sebazaprením. Patrik nepotreboval dvíhať sebavedomie, v hlave to má usporiadané.

Bolo niečo, čo vás na ňom prekvapilo?

Prekvapilo ma to, ako rýchlo prevzal úlohu jasnej jednotky, ako v ťažkých zápasoch dokázal udržať koncentráciu v derby. V tom ma prekvapil, ale inak štýlom chytania som mal prečítaného už pred jeho príchodom.

O Patrikovi ste vyhlásili, že je rodinný typ. Dokáže sa s takými vlastnosťami presadiť? Nie je potreba v NHL skôr „ostré lakte“?

Jedna vec je, ako je dobre vychovaný, aký je skromný a ako hovorí do médií. Tým si môže získať verejnosť, spoluhráčov aj vedenie Detroitu. Druhá vec je, že tam bude päť brankárov, ktorí budú ako vlčiaci a za svojím cieľom pôjdu hlava-nehlava. Patrikovi sa to nemusí páčiť, takže to jednoducho musí ustáť. Podpísal s Detroitom, tak asi vie, do čoho ide. Je slušne vychovaný, mne celé dva roky vykal, čo ma prekvapilo. Keď som mu dvakrát navrhol tykanie, povedal, že má rešpekt k trénerovi a bol by rád, keby to tak zostalo. Aj také veci sa cenia.

Robert Horyna.
Robert Horyna.
Zdroj: mountfieldhk.cz

V čom je Rybár výnimočný ako brankár?

Výnimočný je v tom, že v bránkovisku pôsobí veľmi pokojne, nikdy nerobí pohyby naviac. Má obrovskú výhodu, že dokáže čítať hru, predvída situácie. Študuje protihráčov a ich schopnosti, svojím prehľadom dodáva tímu pokoj a dôveru. Hráči aj fanúšikovia to cítia.

Na čom musí, naopak, najviac zapracovať?

Zapracovať musí na hre mimo bránkoviska, na hre hokejkou. Neviem, ako bude zvládať presuny na zápasy v NHL, ale ak bude zdravotne v poriadku a myslím, že to zvládne.

Hradec Králové je jedna vec, Detroit druhá. Je psychicky dostatočne odolný na tlak v NHL?

To sa ešte len ukáže. Môžu nastať situácie, že príde zranenie, nebude sa mu dariť. Nemôže podľahnúť panike a nervozite. Ak bude mať v Detroite dôveru vedenia a spoluhráčov, zvládne to. Český brankár Vachovský, ktorý sa z Detroitu vrátil do Česka, hovoril, že to je niečo úplne iné. Sú to tlaky, ale ak Patrik v prvej sezóne vybojuje flek v NHL, bude tam mať miesto na dlhé roky.