Hrávali ste v Zürichu v rokoch 2006 - 2010, kde ste získali titul i víťazstvo v Lige majstrov. Ako sa vám javila švajčiarska liga?

Skočil som tam rovnými nohami z NHL. Myslel som si, že to bude pohodička, ale ledva som lapal po dychu, aké náročné to bolo. Majú kanadských trénerov s ich štýlom na veľkom klzisku, takže korčuľujú ako blázni. A potom, sú tam peniaze.

Všetko sa teda zrejme točí okolo financií?

Švajčiari majú výhodu, že majú peniaze, vedia tak motivovať svojich hráčov, aby im neutekali. Obmedzili počet cudzincov na štyroch a ťahajú svojich. Nie ako u nás, že hráči odchádzajú hrať do Maďarska, Česka alebo do iných súťaží, aby zarobili. Vo Švajčiarsku sa platy najlepších hráčov pohybujú okolo 30-tisíc eur. Okrem NHL tak hráči nechodia von, pretože sa im to neoplatí.

FOTO Českí fanúšikovia si na MS vyrobili hanbu: Vulgarizmy a potupený štátny symbol!

Švajčiarski hokejisti brali z majstrovstiev sveta stiriebro.
Švajčiarski hokejisti brali z majstrovstiev sveta stiriebro.
Zdroj: Reuters

Ako je to vo Švajčiarsku s mládežou?

U nás sa až príliš veľký dôraz kladie na školu, čo sa týka trénerov. Všetko sa točí okolo toho, aby mali A licenciu. Do 13, 14 rokov je to ešte ako tak v poriadku, ale potom nám svet uniká. Nie som proti škole, ale tam sa všetko nenaučia, pretože im chýba zápasová prax. 

Aký je potom recept na výchovu nových hráčov?

Najideálnejší systém vidím v akomsi mixe. Že jeden tréner by mal školu a druhý by bol z praxe. A to by mohlo platiť aj v reprezentácii. Veď Švajčiarsko trénuje Fischer a Nemcov Sturm. To sú bývalí vynikajúci hráči. Nechcem tým povedať, že automaticky je bývalý hráč vynikajúci tréner, ale jeho postrehy a skúsenosti sú na nezaplatenie.