Agentúra Eniva prichádza s konceptom predĺženého decembrového hokejového víkendu v Špindlerovom Mlyne, ktorý ponúkne bohatú nádielku súbojov na ľade: slovenského diváka budú v prvom rade lákať dva reprezentačné duely – súboj českých a slovenských hokejových legiend a reprezentácií v para hokeji. Okrem nich odohrajú aj duel juniorských tímov českej ligy, zápas Chance ligy a stretnutie Tipsport extraligy. „Winter Classic sa nikdy nekonal v horách, ani v Českej republike, ani vo svete. Preto sme zvolili Špindlerov Mlyn ako originálne dejisko. A chceli  sme aj niečo naviac – nielen jeden zápas, ale akýsi prierez českým a slovenským hokejom,“ vraví Andrea Bársony, spolumajiteľka usporiadateľskej agentúry Eniva.

Kto sa v Špindlerovom Mlyne začiatkom decembra predstaví?

V zápase legiend sa objavujú mená ako Ľubomír Višňovský, Žigmund Pálffy, Peter Bondra alebo Richard Lintner, na českej strane by mali na ľad okrem hviezdneho Jaromíra Jágra vykorčuľovať napríklad Jiří Šlégr, Martin Ručínský, Ondřej Pavelec či Martin Straka. V zápase Chance ligy proti sebe nastúpia Jágrov tím Rytíři Kladno a „domáci“ HC Stadion Vrchlabí. Duel Tipsport extraligy odohrajú vo Svätom Petri Mountfield HK Hradec Králové a HC Sparta Praha.
Kapacita štadiónu, ktorý vyrastie na dojazde zjazdovky Svätý Petr, nebude malá – organizátori chystajú tribúny pre 7500 divákov.

Prvý nápad už pred rokom

Myšlienka na Winter Classic v netradičnom horskom prostredí sa zrodila takmer pred rokom. „Možno by som to nemal hovoriť, ale nápad vznikol v okamihu, kedy sme do Špindlerovho Mlyna plánovali úplne inú akciu. Spojitosť horského prostredia a hokeja nám ale prišla omnoho zaujímavejšia,“ vraví Tomáš Vosátka z usporiadateľskej agentúry Eniva. Nasledovali obhliadky priamo v areáli Svätého Petra. „Akonáhle sme si všetko odkrokovali a zistili sme, že sa nám na dojazd zjazdovky vojde hokejové klzisko aj s tribúnami, začali sme plánovať serióznejšie.“

Prípravy následne prerušila pandémia koronavírusu a s ňou spojené obmedzenia. „Veľa ľudí prestalo akcii veriť a asi som bola jediný človek, ktorý sa na všetko pozeral pozitívne. Ale bola som presvedčená, že obmedzenia nemôžu trvať dlho. V máji sme začali pracovať naozaj intenzívne a verím, že aktuálna situácia nám umožní akciu zorganizovať, aj keď situácia naozaj nie je jednoduchá. Vývoj pandémie pozorne sledujeme a v rámci organizačného tímu máme funkciu takzvaného covid19-koordinátora, ktorý sa zaoberá vplyvom opatrení hlavne na prípravy a logistiku priamo na mieste tak, aby sme akciu zorganizovali v súlade s vládnymi nariadeniami, ktoré budú v platnosti v čase Winter Classic,“ dodáva Andrea Bársony.

Špindlerov Mlyn sa teší na novú výzvu

Hokejové Winter Classic sa stane súčasťou Ski Opening, tradičného otváracieho víkendu zimnej sezóny v najznámejšom českom horskom stredisku v Špindlerovom Mlyne. „Vždy sme nadšení, keď môžeme v našom areáli zorganizovať akúkoľvek akciu mimo lyžovania. Vnímam to ako našu dobrú vizitku a výzvu,“ netají René Hroneš, riaditeľ Skiareálu Špindlerov Mlyn. „Minulý rok sme hostili Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, pričom  sa tu cez víkend vystriedalo skoro dvadsať tisíc ľudí, takže vieme, že sme akciu tohoto formátu schopní zorganizovať.“

Vstupenky od 990 Kč

Predaj vstupeniek na mimoriadny hokejový víkend v Špindlerovom Mlyne sa začne už za necelý týždeň – v pondelok 27. júla o 10.00 hod. prostredníctvom oficiálneho webu www.winterclassic.cz.

V hľadisku budú pripravené miesta na státie. Ceny denných vstupeniek (tzn. vstupeniek na dva zápasy daného dňa) sa začínajú na 990 Kč a zahŕňajú aj možnosť prísť sa v daný deň pozrieť na dopoludňajšie rozkorčuľovanie.
Pre registrovaných členov fanklubov klubov Chance ligy a Tipsport extraligy, ktoré sa Winter Classic v Špindlerovom Mlyne zúčastnia, bude pripravený predpredaj už v utorok 21. júla od 18.00 hod.
Organizátori zároveň pripravujú balíčky VIP vstupeniek, ktoré bude možné zakúpiť prostredníctvom [email protected] „Veríme, že sme pre divákov pripravili atraktívny program, ktorý bude dôvodom zájsť si začiatkom decembra do Špindlerovho Mlyna, a že si hráči v čele s Jaromírom Jágrom užijú skvelú hokejovú atmosféru,“ dodáva Andrea Bársony.

Vstupenky

V predaji budú k dispozícii denné vstupenky, tzn. vstupenky na dva zápasy daného dňa.
Ceny vstupeniek

  • Tribúny za bránkami: 990 Kč, 1390 Kč
  • Hlavná tribúna: 1990 Kč, 2490 Kč, 2990 Kč

Vstup na zápasy juniorských tímov vo štvrtok 10. decembra bude zdarma.
Na jeden nákup bude možné zakúpiť max. 10 vstupeniek

Na hokejovú premiéru pod zjazdovkou sa teší aj Vladimír Staruch, starosta Špindlerovho Mlyna. „Bude to pre nás niečo úplne nové. V Špindlerovom Mlyne hokejová hala ani nič podobné nie je, najbližšia je vo Vrchlabí, teda privítať Winter Classic je pre nás zaujímavá myšlienka,“ vraví.

Prípravy a výstavba priamo v Skiareáli Špindlerov Mlyn by mali začať necelé dva mesiace pred akciou. Týždeň po poslednom odohranom zápase už bude areál opäť naplno slúžiť lyžiarom. „Skoordinovať všetky stavebné práce, prípravu ľadovej plochy, tribún a kompletného zázemia nebude logisticky jednoduché a navyše musíme myslieť na to, že máme krátky čas na demontáž. Winter Classic bude na začiatku lyžiarskej sezóny, sme teda trochu limitovaní časom. Okrem premýšľania ako areál postavíme, sa zamýšľame nad tým, ako ho čo najefektívnejšie zdemontujeme,“ dodáva Vosátka.

Para hokej po prvý raz pod holým nebom

Netradičné prostredie vítajú aj reprezentácie Česka a Slovenska v para hokeji. „Je to pre nás obrovská výzva aj ocenenie našej dlhodobej práce. Chlapci sa na zápas na tak úžasnom mieste, a ešte pod otvoreným nebom, neuveriteľne tešia. Zároveň sa na ľade stretneme s tímom Slovenska, čo bude aj pre divákov zaujímavé. Slováci sa dostali historicky prvýkrát do najlepšej výkonnostnej svetovej para hokejovej skupiny a my sa v nej stretneme prvý raz počas ostrého zápasu práve v priebehu Winter Classic. Para hokej je dynamický a dosť ostrý šport. Je skvelé, že sa objaví na tejto akcii po boku tých najlepších tuzemských hokejových hviezd a tímov,“ vraví Jiří Bříza, šéftréner českej para hokejovej reprezentácie.

Na zápas pozývajú Jaromír Jágr a Ľubomír Višňovský.
Na zápas pozývajú Jaromír Jágr a Ľubomír Višňovský.
Zdroj: Winter classic

 „Práve na Winter Classic vyústi naša desaťročná spolupráca, pretože para hokej na Slovensku vznikol práve pred desiatimi rokmi a všetky naše poznatky sme získavali od Čechov. Navyše 90% našich chlapcov hrá v českej lige, takže to bude aj naša veľkolepá oslava a prezentácia česko-slovenského para hokeja. Náš tím hral pod otvoreným nebom zatiaľ len raz a my dúfame, že para hokej predvedieme v tom najlepšom svetle a ukážeme fanúšikom z oboch krajín, aký je to parádny šport,“ dodáva Miroslav Dráb, generálny manažér slovenskej reprezentácie v para hokeji.

Jágr pod šírym nebom štvrtýkrát

Hokejový program Winter Classic 2020 sa skladal postupne. Prvým klubom osloveným zúčastniť sa boli Rytíři Kladno. Dôvod je jednoduchý – Jaromír Jágr. „Uvedomovali sme si, že pokiaľ má byť tohtoročné Winter Classic úžasný projekt v najlepšej lokalite, musí byť aj s najväčšou českou hokejovou legendou. Preto sme najprv oslovili klub Rytíři Kladno,“ vysvetľuje Bársony.

Jaromír Jágr hral už tri zápasy pod holým nebom.
Jaromír Jágr hral už tri zápasy pod holým nebom.
Zdroj: Winter classic

Aby som bol úprimný, keď sa tá myšlienka objavila prvýkrát, nebol som veľmi nadšený a vravel som si: Skvelý nápad, ale neviem, či do toho pôjdeme,“ hovorí Jaromír Jágr. „Postupne som čím ďalej, tým väčší optimista a verím, že to dopadne skvelo.“

Legendárny český hokejista plánuje nastúpiť ako hráč a zároveň sa podieľa na organizácii akcie. Ako by „oprášil“ svoju myšlienku z roku 2012 – v priebehu výluky NHL prišiel s nápadom, že by si Rytíři Kladno zaslúžili zápas pod šírym nebom. „Tieto akcie sa musia plánovať dopredu, minimálne pol roka, a vtedy nikto nevedel, kedy výluka skončí,“ priznáva Jágr.

V decembri tohto roku na neho čaká štvrtý zápas pod šírym nebom v profesionálnej kariére. Prvýkrát nastúpil Jaromír Jágr na vonkajšom klzisku v roku 2009 na Červenom námestí v Moskve, v rokoch 2012 a 2014 odohral v NHL dva duely pod šírym nebom. V horskom prostredí vykorčuľuje na ľad prvý raz. „V lete som bol prvý raz v Špindlerovom Mlyne. Počul som o ňom skvelé veci a všetci mali pravdu – teším sa, že tam za pár mesiacov bude stáť ľadová plocha s kabínami a tribúnami,“ vraví Jágr.

Na atmosféru v Špindlerovom Mlyne sa teší aj bývalý slovenský reprezentant Ľubomír Višňovský. „Počas zápasov Čechov a Slovákov bola na štadióne vždy mimoriadne emotívna atmosféra. Verím, že pod šírym nebom to bude ešte elektrizujúcejšie a som rád, že túto energiu budem môcť opäť zažiť,“ dodáva Višňovský.
 

Program - Winter Classic 2020, Špindlerov Mlyn

Program

Štvrtok 10. decembra

zápasy juniorov

Piatok 11. decembra

12:00 - Chance liga: HC Stadion Vrchlabí vs. Rytíři Kladno
16:00 - Legendy hokeja: Česko vs. Slovensko

Sobota 12. decembra

12:00 Para hokej:  Česko vs. Slovensko
16:00 Tipsport ELH: Mountfield HK vs. HC Sparta Praha