Zatiaľ čo Slovensko sa na olympijský turnaj muselo kvalifikovať, Čína ako hostiteľská krajina má právo automatického štartu na hokejovom turnaji. Lenže tento šport je v ázijskej krajine prakticky na dne popularity a hoci ma Čína už niekoľko rokov svojho zástupcu v KHL, v drese Kunlunu hrá len minimum Číňanov. Tých na olympiáde v základnej skupine čakajú výbery Kanady, USA a Nemecka a keďže na olympiáde budú štartovať aj hráči z NHL, domácej krajine hrozí poriadna blamáž.

Nový prezident IIHF Luc Tardif, ktorý vo funkcii nahradil Reneho Fasela, prezradil, že zvažuje možnosť, ktorou by domácich vyšachoval z turnaja a nahradil ich podľa aktuálneho rebríčka IIHF Nórskom. Čo si o čínskej účasti na hokejovom turnaji myslia slovenské osobnosti? „Číňania majú snahu nejakým spôsobom hokej dostať do svojho programu, nakoniec preto aj majú klub v KHL. Snahu im nemožno uprieť a keď už majú olympiádu u nich, tak by som ich tam nechal. Aspoň pritiahnu divákov a predsa len to bude vzpruha aj pre nich, aby videli, akým spôsobom sa môžu začleniť do tejto výkonnostnej triedy,“ povedal legendárny útočník Dárius Rusnák.

„Toto bolo záležitosť, ktorú malo riešiť predchádzajúce vedenie IIHF, lebo Číňania nedostali olympiádu včera. Pripadá mi to ako horúci zemiak, ktorý nechali na nové vedenie. Olympijská myšlienka síce hovorí o účasti, no v tomto prípade mi to pripadá ako vyhodené zo systému. Pre nového šéfa IIHF to určite nie je jednoduché, no tieto vyhlásenia mi prídu ako urýchlené. Ak však výsledky budú také, ako sa predpokladá, tak to kvalite turnaja určite nepridá, ale na to mali myslieť skôr. Mohli napríklad vymyslieť spôsob, ako Čínu eliminovať v nejakej kvalifikácii,“ priblížil svoj pohľad tréner majstrov sveta z roku 2002 Ján Filc. 

„Skôr by som sa prikláňal k tomu, že by som tam dal radšej Nórov. Je to olympiáda a majú sa na nej zúčastňovať tí najlepší športovci. Samotný turnaj by nemal stratiť na cene, že tam niekto bude dostávať veľké debakle. Proste by to malo byť tak, že športovci alebo tímy v daných odvetviach by mali splniť limity, ako napríklad prebojovať sa cez kvalifikáciu a podobne. Som skôr za to, aby sa na takéto podujatia dostali mužstvá, ktoré na to majú výkonnostne a sú ďalšie na rade,“ pridal svoj pohľad tréner Ľubomír Pokovič.

Výsledky hokejových trpaslíkov na ZOH
  • Československo - Austrália 16:1 (1960, Squaw Walley)
  • Kanada - Juhoslávia 14:1 (1964, Innsbruck)
  • ZSSR - Maďarsko 19:1 (1964, Innsbruck)
  • Československo - Japonsko 17:2 (1964, Innsbruck)
  • Československo - Bulharsko 14:1 (1976, Innsbruck)
  • ZSSR - Japonsko 16:0 (1980, Lake Placid)
  • Kanada - Holandsko 10:1 (1980, Lake Placid)