FOTO trénera Virtu s hadičkami v nose nájdete TU!

Virta sa koronavírusom nakazil na konci januára a hoci mal spočiatku len mierne príznaky, situácia sa razom zvrtla a skončil v nemocnici. V opatere lekárov strávil 48 dní, pričom 27 z nich bol v umelom spánku pripojený na umelú pľúcnu ventiláciu. Úspešný tréner svoj najťažší boj zvládol, no ťažký zápas zanechal na jeho zdraví následky. „Podľa lekárov som nebol ďaleko od smrti. Problémom neboli horúčky, no koronavírus mi veľmi poškodil pľúca. Keď si to všetko uvedomím, tak je to poriadne desivé,“ povedal ešte v apríli tréner pre web is.fi.

Z nemocnice odchádzal na invalidnom vozíku a spoločnosť mu robil aj prístroj, pomocou ktorého mu hadičky v jeho nose dodávali kyslík poškodeným pľúcam. Problémy po prekonaní zákernej choroby pociťuje dodnes. „Viem chodiť, ale po minútovej aktivite som strašne vyčerpaný. Stačí, že idem len na záchod a hneď som zadýchaný. Okamžite mi vyskočí tep, takže preto chodím všade s kreslom a kyslíkom,“ objasnil Virta. 

Špeciálny prístroj mu robil spoločnosť aj počas finálovej série a svojich zverencov tak dirigoval s hadičkami v nose, aby jeho poškodené pľúca mohli ako-tak fungovať. „Je to obrovská úľava, pretože som si prešiel doslova peklom. Svojím príbehom nechcem ľudí zaťažovať, ale doktori si myslia, že tým našej krajine môžem pomôcť a ak presvedčím len niekoľkých tvrdohlavých ľudí, aby začali toto ochorenie brať vážne, tak to má zmysel,“ dodal fínsky kouč počas majstrovských osláv. Raume pomohli výrazne k titulu po 58 rokoch aj dvaja Slováci - útočníci Pavol Skalický a Kristián Pospíšil, ktorí sa pripoja aj k reprezentácii pred blížiacimi sa majstrovstvami sveta. 

Rodinu nevidel deväť týždňov

Najhoršie z toho celého pre rodáka z Turku bolo, že dlhé týždne nevidel svojich najbližších. „Skoro deväť týždňov som nevidel svoj deti a manželku. Keď mi doktori povedali, že idem na pľúcnu ventiláciu, zavolal som najstaršiemu synovi, aby vedel, čo sa deje. Bolo to strašné,“ dodal Virta, ktorý je otcom štyroch detí.