EXKLUZÍVNE: Hokejista Valach po strate manželky priznáva: Hrám, aby som zabezpečil deti

Je pre vás prekvapením, že ste sa ocitli v nominácii do Pjončangu?

Samozrejme, že áno. Veľmi som to nečakal. No, keď sa priznám, tak to príliš neriešim. Proste som sa do nej dostal a som rád.

Ako ste sa o tom dozvedeli?

Našiel som si po tréningu v Chomutove správu od mojich rodičov. Priznám sa, že som to nesledoval, a ani som nevedel, kedy majú nomináciu oficiálne ohlásiť.

Rodičia boli zrejme natešení, je tak?

Jasné. Boli vo vytržení, pekne mi pogratulovali, rovnako ako aj blízka rodina a spoluhráči. Bolo to príjemné.

Namiesto spájania vojna, trénerovi hokejovej repre Ramsaymu sa rozpadá tím: TOTO je choré, urážka!

Beriete účasť na olympiáde ako vrchol kariéry?

Ešte by som tak skoro nechcel končiť s hokejom, ale určite to patrí k vrcholom. Verím, že ešte niečo po nej príde a zažijem krásne chvíle buď v reprezentácii alebo na klubovej úrovni. Netreba ale debatovať o tom, že olympiáda je pre športovcov niečo špeciálne. Takže to je pre mňa aj niečo krásne, čo sa mi mohlo prihodiť.

EXKLUZÍVNE Osudom skúšaný hokejista Valach si zahrá na olympiáde: Ako sa darí jeho dvojičkám?

Chomutovu sa v českej lige príliš nedarí. Čiže aj z toho pohľadu je nominácia niečo extra?

Od začiatku sezóny bojujeme a nie je to také vydarené ako vlani. V posledných dueloch sme sa už rozbehli, tak to hádam bude aj tak pokračovať. A k tej nominácii ešte... Ako som povedal, nemal som žiadne očakávania, pretože je lepšie byť príjemne prekvapený, ako keď ste v očakávaní, že na olympiádu pôjdete a náhodou by to nevyšlo. Vtedy by to mrzelo.

Naša hokejová nominácia vyvolala búrku. Osobnosti zvozili Slovan pod čiernu zem: Jeden veľký cirkus

Vo výbere ste s Čerešňákom jediný praváci na poste obrancov. Mohlo aj to zavážiť pri rozhodovaní realizačného tímu?

To naozaj netuším. Myslím si, že máme na Slovensku dosť kvalitných bekov, preto som vďačný za to, že vybrali mňa.

Podpichli ste sa v chomutovskej šatni so spoluhráčom Michalom Vondrkom, ktorý sa dostal do českého výberu?

(úsmev) S Mišom sedíme vedľa seba, tak srandičky sú na programe každý deň. Aj podpichovanie, to patrí k tomu.

EXKLUZÍVNE Osudom skúšaný hokejista Valach si zahrá na olympiáde: Ako sa darí jeho dvojičkám?
Zdroj: archív

Pozdáva sa vám záverečná nominácia slovenského tímu?

Trochu ma prekvapilo, že priestor dostali viacerí mladí hráči, aj so slovenskej ligy. Sú to však všetko šikovní hráči, ktorí majú budúcnosť pred sebou. Niekedy to nie je len o tom, že sa do mužstva vyberú silné mená. Niekedy má tréner svoju filozofiu a ňou sa riadi. Na druhej strane, hodnotiť sa bude dať až po olympiáde. Potom povieme, či to bolo alebo nebolo dobré zloženie mančaftu. Tréneri to však vybrali tak, ako to vybrali, a ja som rád za to, že som v nominácii.

Boli ste niekedy v Južnej Kórey, či v tej časti zemegule?

Nie, teda keď si odmyslím tú ruskú časť Ázie. Z tohto pohľadu to bude pre mňa niečo nové. Je to však jedno, kde sa bude hrať, dôležité je, že budeme reprezentovať našu krajinu. Pre mňa bude najviac to, keď si na takomto veľko podujatí oblečiem na seba slovenský dres. Okrem toho, že to bude pre mňa veľká česť, bude to mať aj špeciálnu príchuť.

Máte za sebou ťažké chvíle v osobnom živote, no prezradíte, ako sa darí vašim dvojičkám?

Povedal by som to tak, že tam sú karty jasne rozdané. Dcérka Amália je v podstate zdravá, tá ma všetko v norme. Čo sa týka synčeka Jerguša, tak on bude mať problémy, pretože pri pôrode utrpel nejaké poškodenie istej časti mozgu. Ponesie si tak určité následky do života, ale je to takisto zlatý chlapec a robíme všetko s mojimi rodičmi, aby sa dal dokopy a aby mal život čo najkrajší a najľahší.

Hokejista Valach po smrti manželky otvorene o svojich dvojičkách: Viem, že budú mať problémy

Vie sa, že z Chomutova jazdievate do Zvolena za detičkami počas sezóny, no ako zvládnete byť bez nich dlhší čas počas olympiády?

Aj teraz som bol dva dni doma. Samozrejme, že príchod za nimi do Zvolena je pre mňa vždy vzpruhou a dobyje ma to energiou, z ktorej potom v Chomutove čerpám a dokážem to tam bez nich vydržať. Je jasné, že budem dlhšie cez olympiádu preč mimo domova, ale beriem to tak, že keď budú detičky väčšie, tak im ukážem fotky z olympiády, poviem im, kde som bol a budú na mňa potom hrdé. Staviam sa k tomu tak, že práve tieto chvíle budú potom neskôr pre nás troch krásne.