Zábery z miestnosti zasvätenej Demitrovi si pozrite TU!

Správa zo 7. septembra 2011 šokovala celé Slovensko. Nikto si nechcel pripustiť, že v lietadle, ktoré sa zrútilo, skutočne sedel aj Pavol Demitra. Realita však bola krutá a do smútku sa ponorila celá republika. Najhoršie na tom bola, pochopiteľne, jeho rodina a najbližší.

„Trvalo mi päť rokov, kým som sa dokázala z toho ako-tak, dostať. Snažím sa normálne fungovať, ale stále to bolí,“ prezradila nám sestra Monika, ktorá vo svojom dome zriadila aj malé múzeum. Využila na to priestor, ktorý v minulosti slúžil ako pivnica! Dnes je však z nej krásna miestnosť venovaná našej legende.

„Dole v pivnici sme mali voľný priestor, a tak som sa rozhodla, že si urobíme malú pamiatku na Paliho a zriadime  múzeum’. Veľa vecí sem dala aj Majka, takže sme to mohli všetko naaranžovať. Ešte toto moje múzeum nikto nevidel. Nachádzajú sa tu všetky Paľove trofeje, pamätné dresy, ocenenia, veci, ktoré mal rád. Stenu zdobí fotka jeho legendárnej podobizne,“ prezradila nám Monika.

Pri vchode do miestnosti človeka až zamrazí. „Nechodím sem často, pretože stále je mi ťažko, ale občas si sem zájdem. A len tak rozmýšľam. Alebo si pustím Paliho kazety a pozerám, ako trebárs bolo, keď hral ešte v St. Louis. My sme si boli veľmi blízki, pretože medzi nami bol len rok rozdiel. Aj keď bol vonku, stále sme si písali, po každom zápase mi posielal správu. Vždy som netrpezlivo čakala, čo napíše. Niekedy o siedmej nadránom mi napísal – tak už idem spať…“ zaspomínala si Monika, ktorá podobu s Palom nezaprie. Múzeum Paľa Demitru stráži pes Gvenda. „Chodí si sem odpočinúť aj naša vlčica,“ doplnila Monika.

Zábery z miestnosti zasvätenej Demitrovi si pozrite TU!

Na cintorín nechodí spolu celá rodina

Aj dnes nejeden Slovák pri spomienke na Paľa Demitru vyroní slzu. Monika si na výročie tragédie zaspomína po svojom. „Nechodíme na cintorín celá rodina. Ja najradšej idem sama. Celá rodina sa vždy stretne potom v novembri v deň Paľových narodenín. Vtedy si dáme slávnostný obed, jeho obľúbené jedlá – slepačiu polievku, rezeň so zemiakovou kašou či makové šúľance,“ uzavrela Monika.

Za pád lietadla odsúdili jediného človeka, do väzenia však nešiel
Tragická smrť slovenského velikána a aj celého mužstva Lokomotivu Jaroslavľ zasiahla športový svet 7. septembra 2011. Celý tím smeroval na zápas KHL do bieloruského Minsku, no tragický pád s lietadlom Jak-42 nasledoval ihneď po štarte. Lietadlo pri štarte nenabralo potrebnú výšku a narazilo do letiskového majáka vzdialeného asi 450 metrov od konca vzletovej dráhy.Po náraze začalo horieť, spadlo asi kilometer od konca dráhy, rozlomilo sa a časť z neho skončila v rieke Volga. Celú tragédiu prežil jediný človek - palubný inžinier Alexander Sizov. Okrem Pavla Demitru zahynuli aj traja českí hokejisti Josef Vašíček, Jan Marek a Karel Rachůnek. Príčinou tragédie bolo podľa vyšetrovateľov neodborné vedenie spoločnosti Jak Servis, z ktorej nemal nikto dostatočnú leteckú kvalifikáciu.Okrem toho sa zistili aj závažné nedostatky vo výcviku pilotov. Navyše, jeden z pilotov leteckého nešťastia mal zdravotné problémy. V jeho tkanivách boli objavené zvyšky pre pilotov zakázaného fenobarbitalu, látky s tlmivým účinkom na nervovú sústavu. V roku 2015 súd odsúdil na 5 rokov Vadima Timofejeva, ktorý mal v spoločnosti na starosti výcvik pilotov, no do väzenia nešiel vďaka amnestii k 70. výročiu víťazstva v 2. svetovej vojne.