Okrem bronzu z majstrovstiev sveta, sa ako asistent hlavného trénera podieľal v sezóne 1991/1992 aj na historickom federálnom ligovom titule Dukly Trenčín. Už ako hlavný kormidelník priviedol trenčiansku Duklu v ročníku 1993/1994 k titulu v slovenskej najvyššej hokejovej súťaži. Ako kouč sa v sezóne 1999/2000 podieľal aj na ligovom titule Slovana Bratislava.

František Hossa sa narodil 13. septembra 1954 v Smižanoch. S vrcholovým hokejom začínal v LS Poprad, ale od roku 1977 sa usadil v Trenčíne, kde zažil najúspešnejšie obdobie v hráčskej kariére. V drese Dukly si vybudoval renomé spoľahlivého obrancu, odohral deväť sezón, pričom v 358 zápasoch strelil 32 gólov.

Po ukončení hráčskej kariéry sa vydal na trénerskú dráhu, ktorú odštartoval v Topoľčanoch. Ako asistent hlavného trénera Júliusa Šuplera sa na striedačku Dukly Trenčín postavil v sezóne 1989/1990.

Dvojica Šupler - Hossa doviedla trenčiansky tím v ročníku 1991/1992 k historickému federálnemu titulu. Hráčsku kostru vtedajšej Dukly tvorili dnes už legendy slovenského hokeja: brankári Vladimír Hiadlovský a Igor Murín, obrancovia Róbert Švehla či Ľubomír Sekeráš, útočníci ako Žigmund Pálffy, Róbert Petrovický, Miroslav Hlinka, Ľubomír Kolník či Ján Pardavý.

František Hossa s Manželkou Marikou prišli na slávnostné odovzdávanie cien pre najlepších hokejistov.
František Hossa s Manželkou Marikou prišli na slávnostné odovzdávanie cien pre najlepších hokejistov.
Zdroj: Emil Vaško

Kormidlo hlavného trénera trenčianskej Dukly prevzal František Hossa v ročníku 1992/1993. O sezónu neskôr s Duklou, za ktorú pravidelne nastupovali hráči ako Miroslav Šatan, Radoslav Hecl, Richard Pavlikovský, Rastislav Pavlikovský či Ronald Petrovický, vybojoval titul majstra Slovenska. V ročníku 1994/1995 obsadila v Tipsport lige Dukla pod jeho vedením druhé miesto.

Po úspešnom ťažení v Trenčíne a pôsobení na striedačkách Martina a Zvolena, prevzal František Hossa v priebehu sezóny 1999/2000 ako hlavný tréner tím bratislavského Slovanu. Svoje pôsobenie na lavičke belasých okorenil ligovým titulom. Ten Slovan vybojoval po dramatickej sérii s HKM Zvolen, ktorú vyhral 3:2.

Reprezentačnú trénerskú kariéru začal František Hossa najprv ako asistent. Najskôr v rokoch 1993-1996 po boku Júliusa Šuplera a v rokoch 1997-1999 asistoval Jánovi Šterbákovi. Okrem toho v sezónach 1995/1996 a 1996/1997 viedol aj slovenskú reprezentačnú 20-ku.

Po zlatých MS 2002 v Göteborgu nahradil František Hossa vo funkcii hlavného trénera slovenskej reprezentácie Jána Filca. Na svetovom šampionáte v roku 2003 v Helsinkách mal k dispozícii káder, ktorý mnohí dodnes považujú za jeden z najkvalitnejších v histórii slovenského účinkovania na MS. Mužstvo vedené Miroslavom Šatanom, Žigmundom Pálffym, Petrom Bondrom, Pavlom Demitrom, Jozefom Stümpelom či Ľubomírom Višňovským doviedol František Hossa k bronzu, čím reprezentácia skompletizovala medailovú zbierku zo svetových šampionátov.

O rok neskôr skončil národný tím pod jeho vedením na MS v Prahe a Ostrave na štvrtom mieste. Na svetovom šampionáte v roku 2005 vo Viedni a Innsbrucku obsadila slovenská reprezentácia pod Hossovým vedením piatu priečku.

Na ZOH 2006 v Turíne vyhral slovenský tím vedený Františkom Hossom bez straty bodu základnú skupinu, ale vo štvrťfinále stroskotal na rivalovi z Česka a skončil piaty. Po olympiáde vypršala Hossovi zmluva, ale Slovenský zväz ľadového hokeja sa s ním dohodol na jej predĺžení do konania MS 2006 v Rige, kde skončila reprezentácia na ôsmom mieste.

Po šampionáte vymenovali Františka Hossu za generálneho manažéra Dukly Trenčín. Krátko na to sa však opäť vrátil k trénerskému remeslu a v novembri 2006 sa stal hlavným trénerom HK Aquacity ŠKP Poprad, kde pôsobil aj nasledujúce dva roky.

V júli 2008 vymenil Poprad opäť za slovenskú reprezentáciu. Stal sa jedným z asistentov Jána Filca. V roku 2010 bol pri najväčšom úspechu slovenského mužstva na ZOH, na olympiáde vo Vancouveri totiž národný tím siahal na medailu, napokon skončil na štvrtom mieste.

František Hossa a manželkou Marikou.
František Hossa a manželkou Marikou.
Zdroj: archív

Pozíciu asistenta reprezentačného trénera zastával František Hossa aj po boku Glena Hanlona na MS 2010 a 2011. Popritom viedol v extralige aj Duklu Trenčín. Po svetovom šampionáte v Bratislave v roku 2011 definitívne ukončil účinkovanie na reprezentačnej striedačke a zamieril do Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL), kde v sezóne 2011/2012 pôsobil v Spartaku Moskva najprv ako asistent, ale krátko aj ako hlavný tréner.

František Hossa zastával rôzne funkcie v SZĽH. Na MS 2007 pôsobil ako generálny manažér, popritom bol členom výkonného výboru a predsedom trénersko-metodickej komisie SZĽH. V júni 2007 sa pôsobenia v SZĽH vzdal, ako dôvod uviedol klubové vyťaženie.

Dlhoročný tréner František Hossa je ženatý a k hokeju priviedol aj svoji synov Mariána a Marcela. Marián Hossa, trojnásobný víťaz Stanleyho pohára, patril dlhé roky k hviezdam zámorskej NHL. V máji 2018 však ukončil pre zdravotné problémy aktívnu hráčsku kariéru.

Mladší Marcel Hossa pôsobil nielen na slovenských klziskách, ale aj v NHL a KHL a spolu so starším bratom si viackrát obliekol aj slovenský reprezentačný dres.