Říhu staršieho ošetrovali v Banskej Bystrici, neskôr ho previezli do IKEM-u v Prahe (Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny). V Česku však zdravotným problémom podľahol. „Zdravotníctvo v IKEM je na inej úrovni, než to slovenské. Bolo naozaj zlé, čo sa tam odohrávalo. Tam tvrdili, že koniec príde o päť minút. V IKEM mal servis ako prezident, tam nič. To bolo fatálne, nedalo sa to s Českom ani porovnať. Aby sme sa dostali o krok ďalej a aby sa o neho začali viac starať a mal lepšiu starostlivosť, to stálo obrovské úsilie. V Bystrici to bolo zlé, v IKEM-e ho dali dokopy, ale stále sa čakalo, na ktorú stranu sa to prikloní. V Česku sa to lepšilo, neskutočne sa o neho starali a ja som veril do poslednej sekundy, hoci tri dni pred smrťou som vedel, že je to s ním veľmi zlé a ide to na zlú stranu. Keby sa sem dostal o týždeň skôr, verím, že by to dopadlo inak,“ vyhlásil Miloš Říha mladší v rozhovore pre idnes.cz.

Po jeho tvrdých slovách sme oslovili Fakultnú nemocnicu s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici so žiadosťou o reakciu na Říhove vyjadrenia.

Stanovisko nám poskytla hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje a uverejňujeme ho v plnom rozsahu bez redakčných úprav:

„Úprimne chápeme  zármutok rodiny a je nám ľúto ich straty. Legislatíva nám neumožňuje ozrejmiť podrobnosti ochorenia a okolnosti hospitalizácie pána Říhu bez písomného súhlasu rodiny.

Môžeme však s plnou vážnosťou povedať, že mu bola v našej nemocnici poskytnutá maximálna možná a dostupná zdravotná starostlivosť, ktorú si jeho závažné ochorenie vyžadovalo. Oddelenie, na ktorom bol hospitalizovaný, sa radí v danom obore medzi špecializované pracoviská a patrí k špičke na Slovensku.“