„Necítiť, že ide hokejový šampionát. V Dánsku je zakázaná billboardová reklama. Človek, ktorý nesleduje média, si ani nevšimne, že prídu najlepší hokejisti sveta,“ povedala nám Andrea, ktorá už tri rokov žije v Dánsku v meste Horsens, vzdialeného 70 kilometrov od Herningu.

FOTO Slovenskí reprezentanti doma schovávajú sexice: Jeden zbalil sestru druhého hokejistu, ďalší volejbalovú šampiónku

Pre hokejového fanúšika je Dánsko tak trochu veľkou neznámou. Na hokejové tripy sa tu nechodí. Veď predsa to nie je Švédsko, Kanada či Rusko. Hokejachtiví priaznivci sa musia pripraviť na niekoľko prekvapení. „Každého najprv prekvapí chladný vietor. Treba si pribaliť aj teplé bundy. Jeden deň chodíte v tričku s krátkym rukávom a na druhý deň vyťahujete oblečenie na zimu. Rovnako vrtkavé je počasie aj počas dňa,“ vysvetlila Andrea.

Aréna v Kodani
Aréna v Kodani
Zdroj: Twitter

Druhá vec, ktorá skôr nemilo prekvapí Slováka sú ceny. Aj lacnejšie hotely začínajú na sume 100 eur za noc, tie štvorhviezdičkové od 150. Priemerná mzda je v Dánsku na úrovni približne 4500 eur a to sa odráža aj na niektorých cifrách za tovary a služby. Napríklad chlieb kúpite za tri eura a toľko stojí aj kocka masla. „Pivo by som odporučila kupovať v supermarketoch, pretože podniky sú tu omnoho drahšie ako na Slovensku. Napriek tomu za tretinkové (0,33l) pivo v plechovke zaplatíte v obchode 1,3 eura (10 dánskych korún). V lepšej krčme máte pollitrak aj za 9 eur,“ vysvetlila Andrea. Ak však máte chuť na klasickú cigánsku pečienku, tak v hokejovej fanzóne nájdete skôr hotdogy.

Keď sme už pri tom alkohole, tak s Dánmi sa spája aj jedno prirovnanie: „Opitý ako Dán.“ Je to len mýtus alebo fakt? „Pijú inak ako Slováci. Majú svoje typické dánske likéry s príchuťou napríklad jahoda alebo čučoriedka, ktoré nemajú veľa percent. A miešajú to medzi sebou. Dosť často siahnu aj po fľaškových miešaných nápojoch. Neholdujú klasickým destilátom ako máme my. Opiť sa vedia, ale nie je to nič hrozné,“ vyvrátila dohady mladá Oravka.

Hokejová reprezentácia odletela do Dánska na MS: Mladíci si dali poriadne načas

Avšak aj v Dánsku sa nalieva len osobám starším ako 18 rokov. „Je to tu trochu benevolentnejšie ako na Slovensku. Môžete napríklad piť na verejnosti. Cigarety si môžete kúpiť, aj keď máte len šestnásť. Nikdy sa mi však nestalo, aby odo mňa v obchode alebo v bare pýtali občiansky preukaz.“

Hala v Herningu
Hala v Herningu
Zdroj: Twitter

Ak sa už rozhodnete navštíviť Dánsko, tak sa pripravte na to, že či pôjdete autom alebo nie, tak aj doprava vám dokáže vyžmýkať peňaženku. „Najekonomickejšie je sa medzi usporiadateľskými mestami prevážať vlakom. Aj ten je však drahší ako u nás,“ vyrátala Andrea a dodala: „V hlavnom meste v Kodani je najlepšie sa presúvať na bicykli, ktoré sa dajú požičať. Na ceste je pánom cyklista a šoféri áut to rešpektujú.“

Mohlo by vás zaujímať:

FOTO+VIDEO Tajomstvo novej Miss Slovensko odhalené: Tvorí pár so známym futbalistom!

FOTO Zarezané rozkroky tenisových hviezd: Hantuchová či Cibulková to ukázali celému svetu!

EXKLUZÍVNE FOTO Hurikán Sagan! Pozrite, čo stihol, kým bol doma: Párty za tisíce, odvrhnutá mama, rodinné odhalenie i pivo s najbližšími!