Bratislava – V júli budúceho roka si v mekke hokeja, kanadskom Montreale, bude 32 klubov NHL vybrať najväčšie talenty. No už teraz sa objavujú prvé prognózy, kto z nich má najväčšie šance. V posledných rokoch by ste v nich meno Slováka hľadali márne. Táto sezóna je však výnimočná.

Prestížny kanadský portál Sportsnet totiž medzi 32 top nádejí zaradil až trojicu našich mladíkov. Navyše na veľmi vysokých miestach. Juraj Slafkovský je v rebríčku na 6. mieste, Šimon Nemec na 11. priečke a Filip Mešár na 17. pozícii. „Od čias Gáboríka a Hossu si nepamätám, že by sme mali mladého hráča tak vysoko. Je to výnimočný ročník,“ uviedol pre Plus JEDEN DEŇ Oto Haščák, skaut New York Rangers a asistent generálneho manažéra reprezentácie. Do prvej desiatky top talentov sa naposledy dostal ešte v roku 2004 Boris Valábik, na hráča vybraného v 1. kole čakáme už osem rokov – v roku 2013 si Marka Daňa vybral Columbus z 27. miesta. „Hlavné je, že v tej prognóza nie je len jeden, ale hneď traja mladí hokejisti. Takéto niečo sa veľmi dlho nestalo,“ skonštatoval Ivan Feneš, tréner reprezentácie do 20 rokov, ktorý spomínané trio nedávno viedol aj v „osemnástke“.

Trio našich 17-ročných talentov sa už naplno usadilo v seniorskom hokeji. Slafkovský hrá vo fínskom TPS Turku, Nemec v Nitre a Mešár strelil už tri góly v drese Popradu. „Je to pre nich veľká motivácia byť takto vysoko v draftových prognózach. No pre niečo sa tam dostali a musia v tom pokračovať,“ uviedol Michal Handzuš, ktorý v NHL odohral cez tisíc zápasov. Podľa neho majú chlapci hlavu nastavenú správne a presne vedia čo treba robiť, ak chcú v hokeji niečo dokázať. „Hlavne nech ďalej tvrdo pracujú a napredujú. Potom sa im cieľ, ktorým je NHL, splní,“ dodal Handzuš.

Čo napísali v Kanade o Slovákoch (plocha)
Juraj Slafkovský, 6. miesto v rebríčku
Hrá nekompromisný hokej. Pohybuje sa dobre na oboch stranách klziska a jeho ruky dobre pracujú v tesných priestoroch a vie si ochrániť puk. Skvelo pracuje v predbránkovom priestore.

Šimon Nemec, 11. miesto v rebríčku
Je veľmi rozumný pravoruký obranca, ktorý dokáže vyslať skvelú prvú prihrávku. Hrá s určitým rizikom, ale jeho korčuliarske schopnosti zakryjú väčšinu chýb spôsobených agresívnou hrou.

Filip Mešár, 17. miesto v rebríčku
Je to zodpovedný center s hladkým korčuľovaním. Mal dobrý štart do sezóny solídnym pôsobením na turnaji Hlinka-Gretzky Cup, kde v piatich zápasoch zaznamenal osem bodov.