Šesť rokov od náhlej smrti, ktorá prekvapila celé Slovensko sa na verejnosť dostávajú šokujúce detaily ohľadom smrti bývalého kanoniera Colorada Avalanche. Svatoš si svoj život zobral vo svojom dome v meste Lone Tree v štáte Colorado. Oficiálne správy uvádzali, že v jeho tele sa našli látky ako kodeín, morfín a lieky proti depresii. 

Posledné FOTOGRAFIE šťastnej rodinky pred smrťou nájdete TU!

Hokejistova manželka Diana v rozhovore prezradila, že Marek počas svojej hokejovej kariéry utrpel minimálne šesť otrasov mozgov a rovnaký počet operácii, čo malo mať zásadný vplyv na jeho úmrtie. „Neviem, koľkokrát som ho počula povedať ‚svetlá zhasli‘ po tom, čo mal otras mozgu. Počula som to toľkokrát, aby som si túto vetu navždy zapamätala," povedala v rozhovore pre kanadskú TSN Diana. 

Zmeny nálad a stata pamäti 

Marek Svatoš bol draftovaný Coloradom v roku 2001 z 227. miesta, so svojou manželkou sa spoznali v roku 2004 v Denveri, kde sídli organizácia Avalanche. Po tom, čo jej muž zomrel sa rozhodla Diana darovať jeho mozog výskumníkom z Bostonskej univerzity. Po pár dňoch dostala správu, v ktorej stálo, že Marek trpel ochorením CTE (chronická traumatická encefalopatia). Jedná sa o degeneratívne ochorenie mozgu, ktoré má štyri fázy. Svatoš sa nachádzal aktuálne v druhej. „Hoci sa štádium 2 považuje za miernu formu CTE, často sa vyznačuje výraznými zmenami nálady a správania a niekedy aj stratou pamäti. Pán Svatoš trpel ťažkou depresiou a stratou pamäti, ktorá začala vo veku 25 rokov a časom sa zhoršovala,“ uviedla neuropatologička Bostonskej univerzity Dr. Ann McKeeová v e-maile pre TSN.