Trofej pre najužitočnejšieho hráča play off nesie meno Conn Smythe Trophy. Aktivistom začalo ležať v žalúdku meno Conna Smytha. Ten pred takmer sto rokmi vraj nechcel zobrať do tímu hráča čiernej pleti Herba Carnegieho.

Conn Smyth bol vlastník generálny riaditeľ Toronta Mpale Leafs a vyhral s ním 8-krát Stanley Cup. Na druhej strane ho ľudia mali za rasistu a xenofóba, ktorý nielenže neznášal černochov. ale aj Talianov a Židov. Za ostrý jazyk a nekalé praktiky v podnikaní ho prezývali malý diktátor. Historka, za ktorú hrozí, že slávna trofej sa už nebude volať po Smytheovi, sa odohrala v roku 1938. Conn sledoval na tréningu juniorov Carnegieho a bol ním doslova ohromený. Malto v tom čase len jednu malú chybičku. Herb bol syn jamajských utečencov tmavej pleti. „Zobral by som ho hneď do tímu, ak by bol beloch alebo zaplatím každému 10-tisíc dolárov, ak z neho spraví belocha,“ mal Smythe vyhlásiť.

Conn Smythe bol vraj rasista a xenofób, ktorý neznášal černochov, židov a Talianov.
Conn Smythe bol vraj rasista a xenofób, ktorý neznášal černochov, židov a Talianov.
Zdroj: Twitter

V tých časoch nemali černosi na ružiach ustlané ani v Kanade, kam utekali z USA. Nemohli navštevovať verejné inštitúcie a boli považovaní za asociálov, ktorí len holdujú hazardu a alkoholu. Realita hrania černocha v NHL sa v tom čase mohla naplniť len ťažko. Carnegie by napríklad  nemohol chodiť do rovnakých hotelov či reštaurácii ako zvyšok tímu. Výrok Smytha považujú historici za nepotvrdení, pretože sa nenašiel nikto, kto by bol jeho svedkom.

Trofej pre najužitočnejšieho hráča play off možno premenujú.
Trofej pre najužitočnejšieho hráča play off možno premenujú.
Zdroj: Twitter

Mnohí však uznávajú citát za dôveryhodný a v týchto dňoch sa ešte viac pripomína. V Kanade sa začalo dokonca diskutovať, či by sa nemalo bližšie pozrieť na každé meno, ktoré nesie každá trofej v NHL ako Frederick Stanley, James Norris a ďalší. Rovnako by mohli byť zo Siene slávy vylúčení všetci hráči a začala by sa ich kontrola? Možno by to bol šok, koľko rasistov stálo za zrodom najlepšej hokejovej súťaže na svete.