Halák pôsobí v Rangers na pozícii brankárskej dvojky, chrbát kryje Rusovi Igorovi Šesťorkinovi. V novembri však Slovákova štatistika nevyzerala dobre: v šiestich zápasoch, v ktorých nastúpil, nezaznamenal ani jedno víťazstvo. „Nechytí ani plážovú loptu,“ znela kritika v špecializovanom podcaste New York Paingers. „Ak Rangers nevyriešia problém s Halákom, nedostanú sa do play off. Pri všetkej úcte je čas, aby ukončil kariéru,“ napísal Trey Daubert z portálu vendettasportsmedia.com. Halák bol evidentne frustrovaný, v novembrovom súboji proti Detroitu Red Wings rozstrieskal hokejku.

Slovenský brankár sa však nevzdal a dnes je situácia okolo neho diametrálne odlišná. Ako upozornil zámorský expert pokrývajúci dianie okolo Rangers Kyle Hall: „Odkedy Halák zmenil dizajn masky, má formu ako hrom. Všetko, čo potreboval, bola nová farba na maske.“ A Hall pripomenul aj jeho čísla: od tejto zmeny ťahá Halák šnúru piatich víťazstiev po sebe s 93,8-percentnou úspešnosťou zákrokov. Keď sa pozrieme na obdobie, odkedy trvá jeho víťazná šnúra, má vôbec najlepšiu úspešnosť zákrokov v celej NHL spomedzi brankárov, ktorí naskočili do aspoň dvoch zápasov.

„Vždy, keď sa pripojíte k novému tímu, sa možno snažíte až príliš. Hokejku stláčate trochu viac, ako by ste mali. Keď moja bilancia nebola najlepšia, povedal som si: Netráp sa tými zápasmi, otoč list a choď vpred,“ povedal Halák, ktorý si uvedomuje, že pozícia dvojky nie je jednoduchá:

„Klamal by som, ak by som povedal, že nechcem chytať viac. Každý chce hrať čo najviac. Každý večer, keď dostanem príležitosť, sa snažím vydať zo seba to najlepšie. Niekedy čakáte na ďalšiu šancu aj týždeň, to je tá najťažšia časť. Je náročnejšie byť dvojkou ako jednotkou.“

Chváli ho aj tréner

Halákove brankárske znovuzrodenie si, pochopiteľne, pochvaľuje aj tréner Rangers Gerard Gallant. „Chytá oveľa lepšie ako predtým. V úvode sezóny dostal niekoľko lacných gólov, nebol v takej forme, v akej sme ho potrebovali. Teraz už zbytočne neinkasuje a podáva také výkony, aké sme od neho čakali, keď k nám v lete prišiel. V každom zápase urobí veľké zákroky,“ vyhlásil o Slovákovi Gallant.