Náš obranca sa stal prvým Slovákom, ktorý získal tento pohár v dvoch po sebe idúcich sezónach. Černák sa postupne vypracoval na základný kameň úspešnej obrany Tampy Bay, po ceste za úspechom kráčal trpezlivo. Už v šestnástich rokoch hrával v seniorskom tíme Košíc, potom odišiel do Los Angeles Kings, ktorý ho draftoval. Slovenský obranca strávil dve sezóny v nižších zámorských súťažiach, potom ho vymenili do Tampy Bay.

Nestratil trpezlivosť a po sezóne na farme dostal šancu v prvom tíme. „Erik je monštrum. Je atletický, tvrdý pracant. Po roku sme vedeli, že musí dostať šancu v NHL,“ oceňoval prístup Slováka tréner farmárskeho Syracuse Crunch Ben Groulx.

Černákovu cestu na vrchol sprevádza aj niekoľko kontroverzií. Pred dvomi rokmi hokejistovi podpálili luxusný Mercedes. Medzi teóriami sa spomínala aj pomsta, nie priamo proti hokejistovi, ale proti jeho otcovi Petrovi. Ten si mal ešte v roku 2015 požičať na rozbeh kariéry svojho syna 60-tisíc eur, ktoré mu mali pomôcť vycestovať v zámorí naplniť svoju životnú šancu. Nahnevaní veritelia sa však mali márne dožadovať vrátenia peňazí.

Napriek všetkému má hokejista momentálne úsmev na tvári. Získal dva tituly po sebe, tohtoročný mohol oslavovať so snehobielym ukážkovým úsmevom, keďže minulý rok zdvihol Stanleyho pohár nad hlavu s vybitým zubom. Druhý titul nemusí byť pre 24-ročného Černáka posledný úspech, vďaka podobnému vzhľadu, sile, tvrdosti a nekompromisnému štýlu hokeja ho prirovnávajú k postave Ivana Draga z filmu Rocky. „Je tvrdý ako kameň, dôkazom sú jeho bodyčeky. Dorástol na obrancu, ktorý sa nebojí hrať s pukom a vymyslieť aj niečo v ofenzíve,“ opísal Černáka spoluhráč z Tampy Victor Hedman.

Slovenskí víťazi Stanleyho pohára:

3 - Marián Hossa (2010, 2013, 2015)

2 - Erik Černák (2020, 2021) a Tomáš Kopecký (2008, 2010)

1 - Stan Mikita (1961), Jiří Bicek (2003), Martin Cibák (2004), Miroslav Šatan (2009), Zdeno Chára (2011), Michal Handzuš (2013), Marián Gáborík (2014)

Černákova sezóna v číslach:

Základná časť:

46 zápasov, 5 gólov, 13 asistencií, 38 trestných minút

Play off:

21 zápasov, 1 gól, 9 asistencií, 16 trestných minút