Do porovnania dvoch krajanov sa dnes už 77-ročný bývalý kouč pustil po tom, čo sa stal Slafkovský historicky najmladším slovenský strelcom gólu v NHL, pričom prekonal práve 22-ročný, bradatý rekord Gáboríka. „Aj on prišiel do NHL v osemnástich. Bol to charakterný chlapík, ktorý bol pripravený hrať. No mal slabinu, a to obrannú hru. V tom čase bolo možné, nechať to trochu tak. Dnes už nie. Mladík musí vedieť hrať na oboch stranách klziska. Gáborík v tom mal čo zlepšovať,“ odvíjal Lemaire v rozhovore pre portál tvsport.ca niť spomienok na slovenského kanoniera.

Uznávaný kouč, ktorý počas trénerskej kariéry vyhral trikrát Stanleyho pohár, dva razy získal ocenenie Jack Adams Award pre najlepšieho trénera NHL a na konte má aj olympijské zlato, zároveň priznáva, že Gáborík bol tak ofenzívne skvelý, že ho nezaťažoval defenzívnymi povinnosťami. „Ponúkol nám útok, dal som mu za to zmrzlinu,“ zdôvodnil, prečo dal trenčianskemu rodákovi dôležité miesto v zostave aj napriek slabšej defenzívnej hre. „Ak hráč strelí dva góly v 30 zápasoch a má to byť dobrý hráč, je ťažké prinútiť tím, aby na chvíľu doplatil na jeho zlepšovanie. Keď však má ten chlap pri rovnakom počte zápasov na konte 10 gólov ako nováčik, je to iné. Je tam veľký ofenzívny potenciál. Tam sa oplatí dať mu viac priestoru a nie barličku v obrane. Aj preto hral Gáborík všetky presilovky a bol viac ako polovicu času na ľade,“ pokračoval.

Ak si Juraj Slafkovský udrží súčasné tempo, tak tých 10 gólov v tridsiatich zápasoch môže dosiahnuť (momentálne má na konte tri v 9 deviatich dueloch, pozn. red.). Aj preto v ňom vidí Lemaire veľký potenciál. Ako kedysi v Gáboríkovi. „Myslím si, že je na správnej ceste. Neustále na sebe pracuje. Je to človek s veľkou nádejou, no má pred sebou strmú cestu. Podstatné však je, že v hlave sa chce dostať na jej vrchol a som presvedčený, že jedného dňa sa mu to podarí,“ dodal Jacque Lemaire.

Ako nováčik nastrieľal 18 gólov

Mariána Gáboríka si v drafte NHL vybral v roku 2000 klub Minnesota Wild v prvom kole z 3. miesta. Vo svojej nováčikovskej sezóne (2000/01) odohral 71 zápasov, v ktorých nazbieral 36 bodov za 18 gólov a rovnaký počet asistencií. Okrem toho nazbieral 36 trestných minút a v kolónke +/- bodov zaknihoval číslo mínus 6.