Koivu pôsobil v Montreale trinásť sezón a sám teda najlepšie vie, čo znamená hrať za Canadiens a aký tlak je vyvíjaný na hráčov v tomto klube. Koivu, ktorý do zámoria odišiel z TPS Turku, rovnako ako Slafkovský, očakáva od vedenia kanadského klubu trpezlivosť s tohtoročnou draftovou jednotkou.

„Musíme dúfať, že Canadiens budú mať trpezlivosť a že sa budú pozerať trochu ďalej do budúcnosti. Slafkovský má pred sebou dlhú kariéru. Ale nemôžete dosiahnuť všetko za prvý týždeň," upozorňuje fínska legenda, cituje ju oficiálna stránka NHL.

Koivu spomína, ako Slafkovský pred tromi rokmi prišiel na ranné rozkorčuľovanie osemnástok a už vtedy ho ohúril. „Bolo hneď vidieť, že má výnimočný talent. Od tej chvíle tvrdo pracoval a stúpal po rebríčku. Počas posledného roku urobil úžasný skok vpred,“ tvrdí.

Slafkovského vydarené turnaje na olympiáde či majstrovstvách sveta ho teda zrejme až tak neprekvapili. „Tento mladík sa rýchlo vyvíjal, ako sme to videli práve na olympiáde i vo fínskej elitnej súťaži. Keď máte schopnosť prispôsobiť sa a učiť sa, nasávať všetko okolo seba, tak to v najlepšom prípade dopadne takto. Draft bol len vyvrcholením výborného roku.“

Podľa Fína bola medzi juniormi Slafkovského najväčšou zbraňou výška a fyzická zdatnosť, no mimoriadnu kvalitu má aj pri práci s pukom v situáciách jeden na jedného. Koivu tvrdí, že slovenský talent si vie nájsť priestor v rohoch a strieľať góly zo vzdialeností štyri až päť metrov od bránky, ale aj zbaviť sa súpera tak, aby si našiel voľný priestor.

„Pred ďalším krokom je pre každého mladého hráča potrebné naučiť sa niečo nové. Jeho fyzická hra je už na slušnej úrovni, takže teraz sa musí naučiť hlavne systém. Vždy však chvíľu trvá, kým si zvyknete a budete sa cítiť komfortne,“ hovorí Koivu a pridáva dôležitú radu nielen pre Slafkovského, ale aj ľudí okolo neho:

„Musíte byť trpezlivý. Tým myslím celý tím, trénerský štáb, ale aj samotného Slafkovského. Musíte si uvedomiť, že tu hovoríme o naozaj mladom hráčovi. Zabudnite na unáhlenosť a rozčuľovanie. Dajte mu čas na vývoj a na to, aby robil chyby, ktoré tiež potrebuje. Ak toto urobíte, tak ho v Montreale čaká veľa skvelých rokov.“