odák z Banskej Bystrice toho odohral počas zámorskej kariéry až-až. Hájil bránku takých tímov ako Colorado Avalanche, Montreal Canadiens, Tampa Bay Lightning či Los Angeles Kings. Dokopy nastúpil v NHL na 368 zápasov, čo sa vám možno nezdá veľa, ale v historických štatistikách má viac len Jaroslav Halák a z českých gólmanov len Dominik Hašek, Tomáš Vokoun a Ondřej Pavelec. Na konte má aj 18 čistých kont.

Ako to však býva v živote, všetko sa raz skončí. Tak je na tom aj Budajova kariéra. Po poslednom ročníku prestížnej NHL si už bývalý slovenský reprezentant povedal dosť a do novej sezóny sa už pripravovať nebude.

Bude však iných. Stal sa z neho tréner nádejných hokejistov, konkrétne gólmanov Los Angeles. Práve na farme tohto klubu (Ontario Reign) chytal naposledy súťažný zápas. Okrem toho má aj novú adresu, keď sa presťahoval do Montany, kde bude na univerzite pomáhať vychádzajúcim hokejovým hviezdam.

„Prácu s deťmi si užívam a napĺňa ma,“ priznal 36-ročný Budaj a pokračoval: „Vidím na mnohých mladíkoch, ako tvrdo pracujú a pre mňa je skvelé s nimi pracovať.“ Aj z toho vyplýva, že Peter nebude ako napríklad jeho krajania Marián Hossa či Tomáš Kopecký, a nepôjde žiť na Slovensko. Zostane v zámorí. Predsa len, manželka Taylor odtiaľ pochádza a aj presťahovanie do Montany má jej rukopis. Bude totiž bližšie svojmu svokrovi.

„Posledné roky sme sa nesmierne často sťahovali, čo bolo náročné pre deti, ktoré menili nielen školy, ale aj kamarátov. Teraz by sme už najradšej zostali na jednom mieste, teda v Montane,“ priznal Budaj ešte pre www.nhl.com.

Na záver si neodpustil aj trochu nostalgie. „Kariéra v NHL bola nádhernou jazdou a hlavne poriadne rýchlou,“ dodal na záver Budaj.