Podľa oficiálneho webu IIHF víťaz Stanleyho pohára z roku 2018 s Washingtonom a dvojnásobný majster sveta nepožiadal o preskúmanie B-vzorky a medzinárodnú činnosť bude mať zastavenú do 12. júna 2023. Kuznecov tak nepriamo priznal svoju vinu a svetový šampionát na Slovensku odohral pod vplyvom kokaínu. 

Trest od IIHF sa však nevzťahuje na NHL, kde Kuznecov žiari v drese Washingtonu Capitals. Tieň podozrenia na jedného z najlepších ruských útočníkov súčasnosti padol už pred niekoľkými mesiacmi, keď sa na internete objavilo video, ako po zisku Stanleyho pohára na ľade Vegas Golden Knights v jednej z hotelových izieb pred ním ležia na stole dve čiary bieleho prášku. Kuznecov sa vtedy bránil, že drogy v živote nebral a vyviazol bez trestu.

Teraz sa situácia môže zmeniť, no v NHL vládnu iné pravidlá, keďže nespáda pod súťaže riadené IIHF. Vedenie profiligy hráčom, ktorí majú pozitívny test na drogy ako kokaín alebo marihuana, odporúča vyhľadať liečbu v rámci oficiálneho programu, ale nie je to povinné.

Boychuk svojimi slovami narážal na oslavy gólov Kuznecova, ktorý často napodobňoval letiaceho vtáka.
Boychuk svojimi slovami narážal na oslavy gólov Kuznecova, ktorý často napodobňoval letiaceho vtáka.
Zdroj: Getty Images

"Rozhodol som sa akceptovať trest. Reprezentovať moju krajinu bola pre mňa vždy česť a výsada, bol som na to pyšný. Preto je štvorročná výška trestu pre mňa veľmi ťažká. Sklamal som mnoho ľudí, ktorí sú pre mňa dôležití, vrátane rodiny, spoluhráčov a priateľov. Cítim sa absolútne zle, že som ich takto zhodil. Uvedomil som si, že jediný spôsob ako získať stratenú dôveru je prevziať zodpovednosť za situáciu, do ktorej som sa dostal," kajal sa Kuznecov po správe o treste od IIHF.

Informácia ihneď obletela svet a zareagoval na ňu aj bývalý útočník bratislavského Slovana Zach Boychuk. Ten v sezóne 2017/18 odohral za belasých 35 zápasov s bialnciou 11 gólov a 13 asistencií. "Lietajúce oslavy Kuznecova teraz dávajú oveľa väčší zmysel," napísal kanadský hokejista na Twitteri. Narážal tak na štýl, akým sa ruský útočník zvyčajne teší z gólov v drese Washingtonu, keď zdvihne jednu nohu do vzduchu a rukami máva ako vták. V spojení s kokaínom netreba pripomínať, na čo Boychuk narážal.