Počas vianočných sviatkov talentovaný hokejista na pár dní mohol vypnúť. „Len som si užíval tie tri dni voľna a strávil som nejaký čas s chlapcami od nás z tímu, ktorí tu boli. Rodinu som tu nemal. Ani mi nepripadalo, že sú Vianoce, ale tá pauza bola príjemná. Vyčistil som si hlavu od hokeja,“ píše Slafkovský v blogu na stránke NHL.

Po Vianociach sa odohrali majstrovstvá sveta do 20 rokov, na ktorých tohtoročná draftová jednotka napokon chýbala. Slafkovský však napokon veľa zápasov nevidel. „Naši chlapci hrali pekné zápasy, no my sme mali práve tréning alebo sme niekam leteli. Tie najdôležitejšie zápasy som však videl. Američanov, Kanaďanov... Keď sa hralo štvrťfinále, bol som v Nashville, streamoval som to cez telefón do televízie so slovenským komentárom. Cítil som sa ako doma. Bolo pekné vidieť, že chlapci hrajú tak dobre. Užil som si to,“ pokračuje hokejista Montrealu, ktorého potešili slová kapitána dvadsiatky Šimona Nemca.

Ten vyhlásil, že keby bol v tíme Slafkovský, rozhodol by gólom predĺženie štvrťfinále proti Kanade. „Je to od neho pekné a možno by to tak aj bolo, ale nikdy neviete. Ja sa nikdy nezaoberám tým, čo by bolo, keby. Ale chlapcom som držal palce a mrzí ma, že sa to nepodarilo. Bola by to senzácia.“

Dlho sa špekulovalo o tom, či Montreal nepošle Slafkovského na svetový šampionát juniorov. Slovenský hokejista však tvrdí, že táto možnosť v Canadiens nebola na stole. „Keď som sa dozvedel, že nemôžem ísť na šampionát, tak som otočil list a nemyslel som na to. V Montreale sme mali veľa zranených, takže sa ma na to ani nepýtali. Bolo jasne dané, že ostanem. Hlavne sa tu snažím udržať si miesto v tíme. Samozrejme, vždy rád reprezentujem, ale som tu v NHL prvú sezónu a teraz sa sústredím hlavne na to, aby som sa tu udržal a postupne sa zlepšoval,“ píše hokejista v blogu a na margo MS dodáva:

„Viem, že fanúšikovia debatovali o tom, či by pre môj rozvoj nebolo lepšie hrať s juniormi a mať tam množstvo minút. Samozrejme, že dospelý hokej je ťažší. Je to iný level, ale v tomto smere verím nášmu manažmentu. Som si istý, že vedia, čo so mnou majú robiť. A keď ma chcú tu, nebudem hovoriť, že chcem hrať medzi juniormi.“

V Montreale však Slovák v posledných týždňoch veľa úsmevu na tvári nemal. Canadiens patrí vo východnej konferencii predposledná pozícia, klub ťahal sedemzápasovú sériu prehier a Slafkovský nebodoval jedenásť zápasov po sebe.

„Myslím si, že je to skrátka súčasť tej dlhej cesty, ktorá je pred nami, aby sme sa stali úspešným tímom. A že na tej ceste prídu vzostupy a pády. Teraz sa nám asi desať zápasov veľmi nedarilo, aj ja som sa trápil, ale to k tomu patrí. Som si istý, že to prerazíme a budeme lepší a lepší,“ píše Slafkovský a podľa jeho slov je zrejmé, že sa situáciu snaží brať s nadhľadom:

„Verím, že sa moje výkony budú zlepšovať s tým, ako sa budú zlepšovať výkony celého tímu. Je to jeden nevydarený mesiac. Raz sa na tom možno zasmejeme a budeme si hovoriť: Pamätáš, keď sme vtedy hrali tak zle, potom sme to zlomili a nakoniec sme sa dostali hore? To k tomu skrátka patrí. Musíme sa z toho poučiť a brať to vážne, ale nesmieme sa v tom príliš vŕtať. Vieme, že rýchlo príde ďalší zápas a v ňom ďalšia príležitosť otočiť to.“