29-ročný Kanaďan patrí v aktuálnom kádri Islanders medzi najskúsenejších hokejistov s 534 odohratými zápasmi v profilige. Je členom 4. formácie, ktorá má predovšetkým za úlohu zrážať sa, bojovať a občas prekvapiť nejakým gólom.

Cizikasove dospievanie bolo však veľmi poznačené nepríjemnou udalosťou, ktorá zanechala stopy. Ako 16-ročný sa venoval okrem hokeja aj ragby. V jednom zo zápasov išiel do súboja s protihráčom, zrážka bola tvrdá, no Cizikas sa po krátkej chvíli postavil zo zeme a bol v poriadku. Horšie na tom bol jeho súper Castilla, ktorého musela z ihriska odviezť sanitka. Z nevinného stretu dvoch mladíkov vzišla obrovská tragédia, Castilla v nemocnici o 2 dni zahynul.

Rodičia Castillu nikdy centra Islanders nevinili, za čo im je Cizikas veľmi vďačný: "Sú to skvelí ľudia. Ani neviem, čo by som o nich mohol povedať. Bola to nehoda. Ani raz na mňa neukázali prstom. Je pre mňa ťažké o nich hovoriť. Oni vedia, ako sa cítim," citoval centra 4. formácie "ostrovanov" Toronto Star.

13 rokov po incidente je zdá sa všetko v pokojnejších vodách aj čo sa týka Cizikasovej psychiky. Hokej sa stal preňho terapiou: "Každodenný príchod na ľad pre mňa znamená všetko. Byť so svojimi priateľmi, mojimi trénermi. Uvoľňuje to môj stres, prinajmenšom na niekoľko hodín," prehlásil Cizikas.

NY Islanders prežívajú najlepšiu sezónu za posledných 27 rokov a bude teda zaujímavé sledovať, ako sa im nakoniec zadarí. Priebežný stav série proti Černákovej Tampe je 1:2 na zápasy z pohľadu "ostrovanov".