Ako sledujú zápasy na Luniku IX, si môžete pozrieť TU

Keď sa povie Luník IX, väčšine ľudí prebehne mráz po chrbte, či ich napadnú rôzne negatíva preslávené s touto mestskou časťou Košíc. Nebudeme klamať, aj my sme pred návštevou Luníku mali rôzne myšlienky. Po odbočení z hlavnej cesty na miesto, kde do oči bijú ošarpané paneláky, nás privítal štátny policajt, s ktorým sme sa dalo do reči. "Čože, v meste vám hovorili, že tu bijú policajtov? To som tu ešte nezažil," ubezpečil nás príslušník polície a vysvetlil nám, kde sa máme pýtať na tamojšieho starostu Marcela Šaňu.

Po tom, čo sme zaparkovali auto priamo v centre Luníku IX, nás obyvatelia zaregistrovali a stali sme sa centrom pozornosti. Predsa len, poznávacia značka hlavného mesta, piatok popoludní a traja muži v bielom SUV zbudzujú pozornosť. Keďže kolegovia sa akosi nemali k tomu, aby vystúpili a išli sa popýtať na starostu, urobil som tak ja. Priznám sa, tiež som mal obavy, ale tie opadli pri otázke, kde by som našiel starostu Šaňu. "Ujala" sa ma miestna pani a zamierila so mnou ku obecnému úradu na poschodí budovy, z ktorej dýchal minulý režim. Keďže tam starosta nebol, ponúkla sa, že ma k nemu zavedie.

Vtedy som už bol na očiach takmer celého Luníka a mieril som pomedzi preslávené paneláky ku tomu úplne poslednému. Tam už ma privítal šéf mestskej časti a na otázku, či aj tam sa sleduje hokej, okamžite zareagoval: "Jasné, že áno! Prežívame to tu vo veľkom." Následne sme sa dohodli na termíne, kedy sa tam vrátime, aby sme spravili reportáž.

Dohoda znela na utorok, teda deň posledného zápasu slovenského tímu na MS. Po príchode v daný termín sme boli pozvaní do budovy, kde má starosta svoju kanceláriu. "Je ošarpaná a od socializmu sa na nej nič nerobilo. My si ju však postupne dávame dokopy," povedal Marcel Šaňa. V miestnosti už čakalo plátno, na ktorom sa cez stránku RTVS napojili a spustili živý prenos. Do pár minút bola miestnosť takmer plná. "Je škoda, že už naši nemôžu postúpiť, inak by to tu bolo preplnené," dušovali sa domáci, ktorí každý čo i len náznak šance emotívne prežívali.

Keď sa podarilo streliť Slovákom prvý gól, od radosti všetci vyskočili a tešili sa. "Tu sa fandí rovnako ako hocikde na Slovensku. Nebojte, poriadne sme to prežívali. Len škoda, že naši už dohrali," netajil sa starosta a pokračoval: "Ľuďom sme pripravili plátno a miestnosť, kam mohli prísť a zápasy slovenského tímu pozerať. Väčšina ich pozerala doma, no na každý zápas sme mali plno." Luník je známy tým, že obyvatelia trávia veľa času vonku a pred bytovkami boli aj počas našej návštevy. Keď však začal zápas, boli vonku len deti. "Našich obyvateľov hokej zaujíma, sme veľkí fanúšikovia," vysvetlil starosta sídliska, kde žije približne 4-tisíc ľudí.

Ako sledujú zápasy na Luniku IX, si môžete pozrieť TU

Môže vás zaujímať

Na rozlúčke Laca Nagya s hokejom nebudú chýbať jeho najbližší: Čo prežíva manželka Petra?

Doterajší tréneri našej hokejovej reprezentácie o Ramsayho pokračovaní: Potrebujeme slovenského trénera!

FOTO, ktoré chytajú za srdce. Dojímavá bodka za šampionátom: Takto sa lúčil Laco Nagy s kariérou