FOTO haly, kde budú hrať Slováci, nájdete TU!

Šampionát sa mal tento rok okrem lotyšskej Rigy konať aj v Bielorusku, tomu však IIHF odňala právo spoluorganizovať hokejové majstrovstvá kvôli nestabilnej politickej a pandemickej situácii v krajine autoritárskeho prezidenta Alexandra Lukašenka. V hre bola možnosť, že MS sa uskutočnia aj na Slovensku, nakoniec však šampionát bude hostiť len Lotyšsko, ktoré však po definitíve čelilo veľkému problému - má len jeden štadión, ktorý spĺňa podmienky IIHF a odohrať na ňom celý turnaj je nemožné. 

Výsledok? Skupina A, v ktorej je aj Slovensko, sa odohrá v Olympijskom športovom centre, kde však žiadna hokejová hala nie je a preto organizátori museli improvizovať. Plochu postavia v hale, ktorá slúži na tréningy v loptových športoch a pripomína plechovú búdu. Lotyšské médiá sa boli pozrieť, ako stavba provizórnej hokejovej haly vyzerá a do začiatku šampionátu majú robotníci ešte čo robiť. Hoci už mantinely a chladiace trúbky sú na svojich miestach, plochu nepokrýva ľad, ale piesok. Ani samotné okolie a ďalšia infraštruktúra zatiaľ nevyzerajú príliš vábivo. Zdá sa, že namiesto tribún uvidia diváci v televízoroch len reklamné banery.

Bývalý šéf slovenského hokeja a v súčasnosti člen komisie IIHF Igor Nemeček verí, že Lotyši všetko stihnú tak, ako sľúbili. „Dôležité bolo, že olympijské centrum je hneď vedľa Areny Riga. Bolo potrebné vybudovať namiesto pôvodného podkladu pre loptové hry a gymnastiku ľadovú plochu. Lotyši sa zaručili, že to bude na najvyššej úrovni s tým, že zostánu len pôvodné tribúny a ostatné veci sa dobudujú. Mám informácie, že všetko postupuje podľa plánu. Malo by to byť prepojené nejakým tunelom s hlavnou arénou a každý tím bude mať vytvorené zázemie s tým, že ak bude nedostatok miesta, tak urobia provizorné kontajnery,“ povedal pre Šport24.sk. Nová bude aspoň tréningová hala. „Bol som v komisii, ktorá to celé kontrolovala a ešte keď kandidovali, tak to bola jedna z podmienok, že musia postaviť novú tréningovú plochu,“ dodal Nemeček.

S fanúšikmi to nevidí ružovo

Zdá sa, že blížiaci sa šampionát bude bez divákov. Navyše, v samotnom Olympijskom športovom centre by pre nich ani nebolo miesto. „Malo sa o tom rozhodnúť nedávno, ale zatiaľ to vyzerá tak, že sa bude hrať bez fanúšikov. Neverím, že sa to zmení, pretože už treba predávať lístky a tak ďalej. Zatiaľ je to nastavené na bublinu a bez divákov podľa posledných informácií,“ prezradil Nemeček.