Filc nahradil na súčasnom poste Fína Jukku Tiikkaju. Čo ho priviedlo naspäť na hokejový zväz? „Hlavne diskusia s Jukkom okolo vzdelávania trénerov, pretože náš vzdelávací systém s tým akosi nepočítal. Viacerí hráči sa síce po skončení aktívnej kariéry chceli zapojiť do procesu, no my musíme nájsť spôsob ako. Len skúsenosti totiž nestačia, vzdelávanie je nevyhnutné,“ potvrdil Filc. V našom piatkovom štúdiu hovoril o absencii vzdelávania Július Šupler.

Tréner majstrov sveta z Göteborgu 2002 poukázal rovnako aj na nedostatky v príprave hráčov. „My sme zodpovední prostredníctvom príslušných inštitúcií za to, že pripravíme hráčov tak, aby dokázali konkurovať súperom už v kategóriách do 18 i 20 rokov a následne aj medzi seniormi. Lenže u nás to momentálne vyzerá tak, že naši hráči potrebujú na všetko príliš veľa času. Riešiť situácie treba vedieť intuitívne, veci musia mať vžité v hlave a my nestíhame,“ zamyslel sa Filc.

V tejto súvislosti sa vynára otázka, či sme pripravení na kanadský systém. „Herný systém závisí od kvality hráčov a spôsobu hry súpera. Otázne teda je, ako pripravujeme hráčov na to, aby to zvládli,“ konštatoval. Priznal jednu závažnú vec. „Slovenský hokej stratil dôveru verejnosti a našou úlohou je čo najlepšie pripraviť hráčov na reprezentáciu. Prestavať však treba aj systém v mládeži, kde je nutné preorať prílišnú ranú špecializáciu hráčov zo strany trénerov, ktorí sú však zase ovplyvňovaní rôznymi vplyvmi od agentov či rodičov,“ uzavrel Filc, čím len potvrdil slová odborníkov z nášho piatkového štúdia.

Tréner Filc (v objatí) sa so svojimi asistentmi tešil v roku 2002 zo zisku titulu majstra sveta.
Tréner Filc (v objatí) sa so svojimi asistentmi tešil v roku 2002 zo zisku titulu majstra sveta.
Zdroj: tasr

5 dôvodov úpadku podľa Filca

  1. Chýba vzdelávanie trénerov.
  2. Nedostatočná pripravenosť hráčov.
  3. Hokejistov vychovávame pre draft, nie pre reprezentáciu.
  4. Špecializácia u mladých hráčov nie je dobrá.
  5. Nezdravý vplyv rodičov a agentov.