Ako už po prehre s Finskom poznamenal tréner Ivan Feneš, hokejový zápas sa vždy láme v druhej tretine, a tá teraz našim mladíkom vyšla. Vyhrali ju 3:0. Slováci neboli v aréne Avenir Centre fackovacím panákom, keďže sa hneď v úvode ujali vedenia Liborom Nemcom. Úvodnú časť však prehrali, keďže Američania využili dve presilovky.

To však bolo zo strany USA všetko, väčší tlak si už nevytvorili, zatiaľ čo v 2. tretine sa postupne presadili Dalibor Dvorský, Róbert Bačo a Filip Mešár. V poslednej tretine poistil triumf Peter Repčík a skóre uzavrel do prázdnej bránky Alex Čiernik.

WA 52 Moncton - Slovenský hokejista Adam Sýkora (vľavo) a hráč USA Rutger McGroarty bojujú o puk v zápase základnej B-skupiny Slovensko - USA na MS hráčov do 20 rokov v kanadskom Monctone v stredu 28. decembra 2022. FOTO TASR/AP

   
Slovakia's Adam Sykora, left, tries to get around Rutger McGroarty during the first period of an IIHF World Junior Hockey Championship hockey game in Moncton, New Brunswick on Wednesday, Dec. 28, 2022. (Ron Ward/The Canadian Press via AP)
WA 52 Moncton - Slovenský hokejista Adam Sýkora (vľavo) a hráč USA Rutger McGroarty bojujú o puk v zápase základnej B-skupiny Slovensko - USA na MS hráčov do 20 rokov v kanadskom Monctone v stredu 28. decembra 2022. FOTO TASR/AP Slovakia's Adam Sykora, left, tries to get around Rutger McGroarty during the first period of an IIHF World Junior Hockey Championship hockey game in Moncton, New Brunswick on Wednesday, Dec. 28, 2022. (Ron Ward/The Canadian Press via AP)
Zdroj: Ron Ward

Tréner Feneš bol po zápase na chalanov hrdý. „Bol to zápas svetovej úrovne, naši hráči ukázali svoju top kvalitu. Úžasný výkon podal brankár Adam Gajan. Počas celého zápasu nás držal v hre a keď sme potrebovali, predviedol skvelé zákroky. O tom to vždy bolo, že za úspechmi Slovenska stáli vždy skvelí brankári,“nešetril slovami chvály tréner reprezentácie.

Adam Gajan, ktorý aktuálne chytá za univerzitný tím Minnesota Duluth, mal na šampionáte premiéru. „Bol to veľmi vyrovnaný zápas, nemôžem povedať, že by boli Američania lepší. Hoci to bola moja premiéra, pred zápasom som nemal stres, až som mal z toho strach, keďže v klube ho pociťujem. Chytalo sa mi výborne, no najhorší bol koniec tretej tretiny, keď som už bol značne unavený a chytal som v kŕčoch. Ale zvládli sme to aj vďaka divákom, ktorí nás celý čas povzbudzovali,“ poznamenal gólman pre web SZĽH.

Gólovo sa v zápase presadil aj Filip Mešár, ktorý vyzdvihol silu kolektívu. „Na ľade aj na striedačke sme konečne žili. Bojovali sme jeden za druhého. Bolo to iné ako proti Fínoma cítil som sa neskutočne. Ak takto budeme hrať ďalej, môžeme poraziť v turnaji hocikoho.“

WA 4 Moncton - Slovenský hokejista Adam Čiernik (vľavo) a brankár USA Kaidan Mbereko v zápase základnej B-skupiny Slovensko - USA na MS hráčov do 20 rokov v kanadskom Monctone v stredu 28. decembra 2022. FOTO TASR/AP

   
U.S. goaltender Kaidan Mbereko makes a pad save on Slovakia's Alex Ciernik during the third period of an IIHF world junior hockey championships game in Moncton, New Brunswick, Wednesday, Dec. 28, 2022. (Ron Ward/The Canadian Press via AP)
WA 4 Moncton - Slovenský hokejista Adam Čiernik (vľavo) a brankár USA Kaidan Mbereko v zápase základnej B-skupiny Slovensko - USA na MS hráčov do 20 rokov v kanadskom Monctone v stredu 28. decembra 2022. FOTO TASR/AP U.S. goaltender Kaidan Mbereko makes a pad save on Slovakia's Alex Ciernik during the third period of an IIHF world junior hockey championships game in Moncton, New Brunswick, Wednesday, Dec. 28, 2022. (Ron Ward/The Canadian Press via AP)
Zdroj: Ron Ward

Našich reprezentantov čaká ešte kľúčový dvojzápas v skupine. Už zajtra nastúpia proti Lotyšsku a na Silvestra proti Švajčiarsku. „Dôležité je, aby sme ich zvládli, aby sme sa z dobrej pozície mohli pozerať smerom na štvrťfinále turnaja. Teraz potrebujeme dobre zregenerovať a hlavne ostať pri zemi, pokorní a ďalej motivovaní,“ podotkol pre web SZĽH Ivan Feneš.