Domáci reprezentanti zdolali vo štvrťfinále Švajčiarsko 6:3 a v piatom zápase na juniorskom šampionáte si pripísali piate víťazstvo. V semifinále narazia v piatok o 22.00 SELČ na Čechov, ktorí vyradili obhajcov titulu Američanov po výsledku 4:2. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Švédi a Fíni (v sobotu o 2.00 SELČ).

Kanadu potiahol k triumfu Logan Stankoven, autor dvoch gólov a asistencie. Tyson Foerster si pripísal gól a asistenciu, kapitán Mason McTavish si asistenciou upevnil vedenie v tabuľke produktivity (7+7). Švajčiarom nestačili ani dva presné zásahy Attilia Biascu.

Do semifinále sa prebojovali aj Švédi, ktorí zdolali v Rogers Place Lotyšov až po tuhom boji 2:1. Víťazný gól "troch koruniek" strelil v 50. minúte Emil Andrae. "Boli sme v zápase favoriti a tí to majú vždy náročné. Lotyši na nás vybehli, boli plní energie, museli sme sa im v tom vyrovnať, čo sa nám podarilo. Zvíťazili sme a to je jediné, na čom záleží," komentoval postup autor prvého švédskeho gólu Isak Rosén.

O prekvapenie sa postarali Česi, ktorí zdolali víťazov B-skupiny a doteraz suverénnych Američanov 4:2. Českí reprezentanti sa po nečakanej prehre s Lotyšmi (2:5), ktorá rozhodla o nepostupe Slovákov zo skupiny, dokázali vo štvrťfinále vypnúť k maximálnemu výkonu a po úvodnom zásahu Logana Cooleyho gólmi Jana Myšáka, Petra Hausera a Matyáša Šapovaliva otočili skóre na 3:1. Carter Mazur síce v presilovke znížil a dal Američanom nádej, no v závere pri power play USA spečatil výsledok do prázdnej bránky Jiří Kulich. Oporou ČR bol brankár Tomáš Suchánek, ktorý predviedol 28 úspešných zákrokov. "Je to hrozné. Bola to posledná šanca pre hráčov ročníka 2022 niečo dosiahnuť. Hrôza, ako sa to pre nás skončilo," povedal pre oficiálny web MS útočník USA Logan Cooley, trojka tohtoročného draftu.

Česi postúpili medzi najlepšiu štvorku prvýkrát od MS 2018, medailu na juniorskom šampionáte naposledy získali v roku 2005, keď vybojovali bronz. "Zápas s Lotyšskom bol pre nás lekciou, z ktorej sme sa poučili. Dnes sme viac túžili po víťazstve. Nikto nám neveril, ale dôležité je, že sme si verili my. Blokovali sme strely, doslova sme jedli puky a prinieslo to úspech," tešil sa kapitán ČR Jan Myšák.

MS hráčov do 20 rokov v Edmontone

štvrťfinále

Kanada – Švajčiarsko 6:3 (4:2, 1:1, 1:0)

Góly: 2. Foerster (Stankoven, Seeley), 13. Thompson (Seeley, McTavish), 15. Stankoven, 18. Gaucher (Desnoyers, O'Rourke), 25. Cuylle (Zellweger, Foerster), 59. Stankoven (Johnson, Foerster) - 3. Knak (Zanetti, Despont), 20. Biasca (Fahrni, Taibel), 28. Biasca

Švédsko – Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Góly: 17. Rosén (Lysell, Stakkestad), 50. Andrae (Wallinder, Ljungman) - 39. Ozolinš (Ločmelis, Vilmanis)

USA – Česko 2:4 (1:1, 0:2, 1:1)

Góly: 13. Cooley (Coronato, Knies), 52. Mazur (Slaggert, Bordeleau) - 18. Myšák (Ticháček, Kulich), 28. Hauser (Ivan, Jiříček), 31. Šapovaliv (Kulich, Hamara), 59. Kulich

ďalší program MS do 20 rokov:

piatok 19. augusta

semifinále

22.00 Kanada - Česko

sobota 20. augusta

semifinále

02.00 Švédsko - Fínsko

22.00 o 3. miesto

nedeľa 21. augusta

2.00 finále