Pôvodne mala byť dejiskom I. divízie MS hráčov do 18 rokov Spišská Nová Ves, no vzhľadom na nedostatočné ubytovacie kapacity a s tým súvisiacu náročnú logistiku tímov, nevynímajúc COVID protokol IIHF, sa napokon bude hrať v Piešťanoch. Piešťanské zázemie je slovenským hráčom dôverne známe, je tu ich domovská aréna v rámci projektu centralizovanej prípravy hráčov do 18 rokov.

Od posledného vystúpenia slovenskej reprezentácie na majstrovstvách sveta tejto vekovej skupiny uplynuli už takmer 3 roky. Prehra s tímom Švajčiarska vtedy znamenala vypadnutie z elitnej kategórie.

Návrat prekazila pandémia

Plány na rýchly návrat späť medzi elitu skrížila Slovákom pandémia koronavírusu. Turnaj A-skupiny I. divízie majstrovstiev sveta hráčov do 18 rokov, ktorý sa mal pôvodne konať v Spišskej Novej Vsi v roku 2020, bol zrušený a pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu sa neuskutočnil ani o rok neskôr. Tento rok je však k organizátorom športových podujatí milosrdnejší a Slováci konečne budú môcť zabojovať o postup medzi elitu. V ceste za návratom do elitnej kategórie budú mladým slovenským reprezentantom stáť výbery Japonska, Nórska, Francúzska, Dánska a Kazachstanu. "Keď osemnástka vypadla z elitnej kategórie, začali sme pracovať na tom, aby sme ju čo najskôr vrátili späť. Organizácia tohto turnaja je jedným z krokov, ktorý by k tomu mohol pomôcť. Aj keď nám pandémia skrížila plány, verím, že chlapcom sa návrat medzi elitu podarí a nadviažu tak na skvelý výsledok našej seniorskej reprezentácie na ZOH v Pekingu," uviedol prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Miroslav Šatan.

Slováci budú súťažiť pred domácim publikom v čase, keď uvoľnené protipandemické opatrenia už umožňujú hrať pred plnými tribúnami. "Sme veľmi radi, že si SZĽH vybral pre usporiadanie MS naše mesto. Veríme, že Piešťany budú dobrým hostiteľom a obyvatelia a návštevníci vytvoria hráčom skvelú atmosféru. Piešťany ako kúpeľné mesto má všetky predpoklady hráčom vytvoriť pravé zázemie nielen pre ubytovanie, ale aj pre možnosti regenerácie. V zápasoch o postup medzi svetovú elitu prajeme našim reprezentantom veľa úspechov," uviedol primátor mesta Piešťany Peter Jančovič.

Na Slovákov aj za 12 eur

Vstupenky na zápasy slovenskej reprezentácie sa budú predávať v dvoch cenových kategóriách. Za vstupenku na sedenie zaplatia diváci 12 eur, lístok na státie bude stáť 6 eur. Na ostatné zápasy sa budú predávať vstupenky v jednotnej cene 2 eurá. "Pre fanúšikov sme pripravili aj zvýhodnenú cenu za balík vstupeniek na všetky zápasy Slovenska. Záujemcovia o miesta na sedenie zaplatia 50 eur a na státie spolu len 25 eur. Veríme, že kapacitu štadióna využijeme naplno a pomôžeme tak našim reprezentantom v boji o postup medzi najlepších," objasnil predseda organizačného výboru MS Peter Janovský.

Pokladnice budú otvorené priamo na zimnom štadióne v Piešťanoch v dňoch zápasov, ale vstupenky sa budú dať kúpiť aj online. Organizátori upozorňujú, že kapacita štadióna umožňuje predať na jeden zápas len 300 vstupeniek na státie, a tak by záujemcovia nemali kúpu vstupeniek odkladať. Termín spustenia predaja oznámia organizátori v najbližších dňoch.

Dianie na šampionáte chcú organizátori priniesť aj priamo do centra – na miesto, kde sa Piešťanci zvyčajne stretávajú na vianočných trhoch alebo letnom mestskom festivale. V piatok 8. apríla sa tu uskutoční popoludňajší program spojený s autogramiádou hokejistov, súťažami o vstupenky a kultúrnym programom.

Ťahúňom ofenzívy Slovákov by mohol byť za optimálnych okolností Juraj Slafkovský, najužitočnejší hráč ZOH v Pekingu. Keďže MS v hokeji do 18 rokov nie sú v reprezentačnom termíne, jeho účasť je neistá. "Pracujeme na tom, ale musí tam byť súčinnosť klubu, v ktorom hrá. A myslím si, že v tomto budeme ťahať za kratší koniec," povedal Šatan.

ZÁPASY SLOVENSKA U18 (všetky o 19.00 SELČ)

11. apríla 2022 Japonsko – SLOVENSKO

12. apríla 2022 SLOVENSKO – Nórsko

14. apríla 2022 SLOVENSKO – Francúzsko

15. apríla 2022 Dánsko – SLOVENSKO

17. apríla 2022 SLOVENSKO – Kazachstan