Na ZOH sa predstaví prvých 8 tímov, reprezentácia organizujúcej krajiny a 3 úspešné mužstvá z kvalifikácie. Slovensko však ešte nie je definitívne mimo priamej účasti, otázny je budúci štatút v súčasnosti vylúčeného Ruska. Slovenská hokejová reprezentácia cestovala do Rigy na renkingovej pozícii číslo 8. Po vyradení v základnej fáze MS má už fixný zisk 3290 bodov. Nemci mali isté minimum 3275, ktoré im zostávalo v prípade vyradenia vo štvrťfinále (a celkové 8. miesto na MS). Lenže zdolali favorita a polepšia si minimálne o 100 bodov, Slovákom uchmatli 8. priečku a poslednú priamo miestenku na zimnú olympiádu.

Priamu cestu na zimné hry Miláno-Cortina tiež skomplikoval fakt, že na troch MS v rade skončili Nemci pred Slovákmi a to dvakrát výrazne postupom do semifinále. V ich sobotnom dueli v Tampere a potom aj nedeľnom zápase o zlato/bronz si môžu bodový záber ešte vylepšiť.

Ak bude na ZOH štartovať aj pre vojnu suspendované Rusko, na olympijský turnaj sa bude treba opäť prebojovať mimo sezóny. Traja ďalší účastníci 12-členného olympijského turnaja (ak IIHF formát nezmení) vzídu z viacstupňovej kvalifikácie. Jej záverečný stupeň sa stal osudom Slovenska aj pre rok 2020 (pandémia presunula na 2021) a po štyroch priamych účastiach v rade (Turín 2006, Vancover 2010, Soči 2014, Pjongčang 2018). Slovenská reprezentácia v závere augusta 2021 postúpila z bratislavskej vetvy a o polroka neskôr v Pekingu dobyla historický bronz.