Po vstupenkách na najatraktívnejšie zápasy v základných skupinách a duely našej reprezentácie sa len tak zaprášilo. Lístky sa však v drvivej väčšine nedostali do správnych rúk, pretože ich vo veľkom množstve skupovali priekupníci, či už osobne, alebo cez študentov, ktorí s nimi spolupracovali. To znamená, že sa k priekupníkom dostalo omnoho viac vstupeniek ako k normálnym fanúšikom, ktorí si chceli spraviť radosť vidieť Slovákov v akcii.
Čierny trh zaplavili stovky lístkov, ktoré priekupníci ponúkali a stále ponúkajú na zápasy základných skupín MS za obrovské sumy. Nedávno sme sa v našej reportáži zamerali na úvodný zápas našich chlapcov s USA. Osobne sme sa s jedným priekupníkom stretli a zrealizovali kúpu dvoch lístkov. Kus nám nakoniec pustil za 170 eur, čo je pri nominálnej cene 60 eur aj tak rozdiel 110 eur. Tam sa naša honba za priekupníkmi neskončila.
Naši redaktori sa zamerali na týchto jedincov pred štadiónmi v Košiciach a Bratislave. Počas majstrovstiev sveta sa nám ich podarilo prichytiť pri čine a nafotiť hneď niekoľko. Boli medzi nimi Slováci, ale aj zahraniční priekupníci. „Chcel som ísť na duel našich proti Fínsku, ale ten pán si pred halou pýtal vyše dvesto eur. Čo som mu však nebol ochotný dať. Je mi jasné, že na tom chce zarobiť, ale aby to bolo trikrát viac od pôvodnej sumy, to je hnusné,“ povedal fanúšik Peter z Košíc.
Priekupníci postávajú len pár metrov od policajtov, ktorí dohliadajú na bezpečný priebeh turnaja. Opýtali sme sa teda mužov zákona, prečo polícia nezasiahne? „Pokiaľ nemáme podozrenie, že je vstupenka falošná, nemôžeme,“ odbil nás slušne jeden z policajtov pred Steel Arénou. V Bratislave sme s tou istou otázkou pochodili o niečo lepšie. Náš zdroj z polície pre Šport24.sk však priznal, že na priekupníkov nemajú dostatočné páky.
„Pravdou je, že pred bratislavským zimákom sme už niekoľko priekupníkov prichytili pri čine. Išlo prevažne o zahraničných. Mohli sme im však jednorazovo udeliť blokovú pokutu vo výške 100 eur. Podľa zákona o organizovaní verejných športových podujatí sa dopúšťajú len priestupku. Pokiaľ ide o zahraničného priekupníka a nachytáme ho trikrát, automaticky musí byť vyhostený z krajiny,“ povedal náš zdroj z polície. Pred zápasom Slovenska s Kanadou sa ceny vstupeniek pred štadiónom pohybovali v rozmedzí 100 až 150 eur.
Štyridsať minút pred úvodným buly si jeden kanadský fanúšik zadovážil od priekupníka vstupenku za 140 eur. „Hlavne, že sa dostanem na zápas,“ reagoval na našu otázku, či sa mu lístok za nominálnu cenu 66,50 eura nezdá drahý. Stanovisko k celej veci nám poskytol aj prezident SZĽH Martin Kohút. „Bezpečnostná komisia Organizačného výboru MS spolupracuje s políciou, aby sme minimalizovali takéto prípady priekupníctva. Nevieme ho úplne potlačiť, keďže nedokážeme pokryť celú Bratislavu ani Košice. Opatrenia však vedú k tomu, aby polícia chytila týchto priekupníkov.“
Nachytali sedem priekupníkov
Policajná hovorkyňa Veronika Slamková nám prezradila, že muži zákona si v Bratislave doteraz posvietili na sedem priekupníkov. „V súčasnosti evidujeme 7 prípadov predaja lístkov na MS v ľadovom hokeji bez oprávnenia organizátora. Z tohto počtu 6 prípadov bolo riešených blokovou pokutou na mieste a 1 prípad objasňujeme ako podozrenie zo spáchania priestupku.“
Jedného priekupníka dokonca zadržali
Podarilo sa nám zistiť, ktorý z nelegálnych predajcov mal opletačky z políciou. „Zadržali ma v Bratislave, ale po niekoľkých hodinách ma prepustili. Zisťovali, či mám falošné vstupenky, potom mi ich všetky zobrali,“ povedal nám na rovinu. Podľa našich informácií mu zhabali asi 160 lístkov. Dokonca nám ukázal aj úradný záznam z polície. Napriek tomu bol v teréne už na druhý deň.
Koľko zaplatíte za lístky na čiernom trhu?
- Slovensko - Francúzsko od 150 eur
- Slovensko - V. Británia od 145 eur
- Slovensko - Dánsko od 165 eur
- Česko - Lotyšsko od 125 eur
- Česko - Taliansko od 100 eur
- Lotyšsko - Rusko od 110 eur
- Kanada - USA od 90 eur
- Fínsko - Nemecko od 50 eur