Rovnako prekvapivé ako víťazstvo outsidera bolo pre mnohých gesto lotyšských fanúšikov po zápase. Nielenže vyšli do ulíc a oslavovali historické víťazstvo svojej krajiny, mnohí z nich si to namierili pred kanadskú ambasádu, kde položili kvety, ale aj pivo, darčekovú tašku či sviečku. „Ďakujeme za najlepší deň v histórii lotyšského hokeja,“ napísal jeden z fanúšikov na papier ku kvetom.

V tomto geste nešlo o výsmech, ale o lotyšskú tradíciu, ktorá má zmierniť súperovu bolesť a smútok po prehre. „Ľudia z Lotyšského hokejového zväzu mi povedali, že možno by stálo za to, prísť pred ambasádu. Túto tradíciu vidím prvýkrát, ale je perfektná. Ďakujeme za kvety, fanúšikovia sú tu úžasní. Viem, že toto je veľký deň pre lotyšskú hokejovú reprezentáciu,“ povedal kanadský ambasádor v Lotyšsku Kevin Rex, ktorý na svoj Twitter pridal fotografie spred ambasády.

„Prehra nikdy nie je pozitívna. Ak však už máte prehrať hokejový zápas, tak nech je to v otváracom zápase proti hostiteľskej krajine, kde je tradíciou priniesť súperovi kvety pred jeho ambasádu. Ďakujem vám, lotyšskí priatelia, za vašu energiu, milé slová a kvety,“ napísal Rex na sociálnej sieti.

Pozrite si kurióznu situáciu na MS: