Americkí hokejisti získali v doterajšom priebehu MS 18 bodov, čo je najviac zo všetkých mužstiev na turnaji. Jedinú prehru zaknihovali ešte v prvom zápase, keď podľahli Fínsku 1:2, no odvtedy ťahajú sériu šiestich víťazstiev v riadnom hracom čase.

Zaujímavosťou je, že vo svojom kádri majú len jedno zvučné meno z NHL a tento rok ich reprezentujú aj hráči pôsobiaci vo Švédsku, v Rusku či v nižších zámorských súťažiach. Na ľade však pôsobia ako kompaktný celok, v základnej skupine inkasovali iba 8 gólov a pred zápasom s nimi dvíha varovný prst aj tréner Slovákov Craig Ramsay. „Musíme sa vyvarovať istých herných situácií, aby nehrozili z brejkov. Treba sa zamerať na stredné pásmo, ale aj na rýchlosť,“ uviedol kanadský kouč na našej striedačke.

"Dnešná reprezentácia USA už ani zďaleka nie je reprezentácia USA, na ktorú sme boli v minulosti zvyknutí."
Vincent Lukáč

Naposledy si slovenskí hokejisti zmerali sily s USA pred dvomi rokmi v Košiciach na svetovom šampionáte, pričom po góloch Sukeľa, Černáka, Tatara a Krištofa zvíťazili 4:1. Môžeme mať v súboji s týmto súperom navrch aj dnes? „Pri tohtoročných výsledkoch na šampionáte je možné všetko. Ak budeme mať kúsok šťastia, pokojne môžeme s Američanmi vyhrať. To už ani zďaleka nie je reprezentácia USA, na ktorú sme boli v minulosti zvyknutí. A zároveň to je podľa mňa schodnejší súper, ako by boli Fíni, ktorých štýl nám nesedí,“ myslí si legendárny Vincent Lukáč.

Mnohí hokejoví fanúšikovia sa zamýšľajú, či prehra s ČR nebola súčasťou taktického plánu, aby sa naša reprezentácia vyhla vo štvrťfinále Fínsku. „To už musia vedieť páni na striedačke, ako to bolo. Ja poviem k tomu akurát toľko, že taktizovanie sa nikdy nevypláca. Súperov treba brať rad za radom a nad každým sa snažiť vyhrať,“ povedal Vincent Lukáč.