FOTO z párty majstrov sveta nájdete TU!

Spomienková akcia na najväčší úspech nášho hokeja sa konala na jednej z lodí na bratislavskom Dunaji, kde sa zišla väčšina mužstva z roku 2002 spoločne aj s realizačným tímom. Zlatí chlapci, ktorým za tie roky pribudli nejaké šediny a kilá navyše, si zaspomínali na vtedajší šampionát vo Švédsku a okrem toho sa odfotili aj so súčasnou reprezentáciou. Tá včera poobede nabrala smer Helsinki, kde odohrá svoju základnú skupinu majstrovstiev sveta.

Niektorí hráči z kádra Craiga Ramsayho ešte ani neboli na svete, keď káder okolo Mira Šatana, Petra Bondru, Žiga Pálffyho či Ľubomíra Višňovského dvíhal nad hlavu v roku 2002 majstrovský titul. Jedným z nich je aj Juraj Slafkovský, ktorý má byť ako 18-ročný hlavným ťahúňom vo Fínsku spoločne s Tomášom Tatarom. „Je jasné, že takýto úspech je pre nás inšpiráciou. Netreba však žiť z minulosti, je pekné, že sme takýto úspech dosiahli, ale je to už dvadsať rokov a treba sa pozerať dopredu. To je podstatné,“ vyhlásil Slafkovský.

Práve hráči ako Slafkovský či Šimon Nemec sú pre slovenských fanúšikov prísľubom svetlej budúcnosti a návratu medailových čias. Veria tomu aj zlatí chlapci, že konečne vyrástli ich nasledovníci? „Chlapci už na olympiáde dokázali, že hokej hrať vedia, no teraz to bude ťažšie potvrdiť. Máme však šikovných, mladých chalanov. Úspechom bude aj postup do štvrťfinále a keby bola aj nejaká medaila, tak by mala cenu zlata podľa mňa. Navyše ideme na šampionát s historicky najmladším tímom,“ povedal majster sveta Ľubomír Višňovský.

Miroslav Šatan stál pri všetkých úspechoch nášho hokeja a teraz má ako generálny manažér reprezentácie na starosti zloženie mužstva. Verí aj on, že nám konečne rastie generácia, ktorá môže nadviazať na úspechy z minulosti? „Aj u nás sa to začalo tak, že sme mali niekoľko silných talentov, ktorí odišli do zámoria. Najskôr to bol Peťo Bondra s Robom Švehlom, potom nasledoval Jožko Štümpel so Žigom Pálffym, neskôr Pavol Demitra, ja alebo Michal Handzuš. Išlo to v takých vlnách a v priebehu šiestich, ôsmich rokov vznikla generácia, ktorá bola silná nielen v NHL, ale aj na majstrovstvách sveta,“ zamyslel sa držiteľ všetkých štyroch slovenských kovov zo svetových šampionátov.