Slovenskí hokejisti sa mohli v uplynulých rokoch na svetových šampionátoch spoľahnúť na obrovskú podporu fanúšikov, no tento rok ich je v Helsinkách o poznanie menej ako v minulosti. Dôvodom sú najmä vysoké ceny. Veď len jednoduchý obed v priemernej reštaurácii za menej ako 20 eur nekúpite, a ak sa ho rozhodne zapiť pohárom piva, priplatíte si ďalších 8 eur. „Veľmi dlho som zvažoval, či pôjdem tento rok podporiť našich chlapcov priamo do dejiska šampionátu, pretože Fínsko je extrémne drahé. Napokon som sa rozhodol aspoň pre jeden zápas, hoci v minulých rokoch som absolvoval zakaždým tri. To som si však tento rok dovoliť nemohol kvôli vysokým cenám. Aj tak ma tento zhruba dvadsaťštyrihodinový výlet bez nocľahu stál približne 500 eur,“ skonštatoval Lukáš z Bratislavy.

Na málo fanúšikov zo Slovenska sa posťažoval aj Roman, ktorý každý rok organizuje zájazdy na hokejové MS. „V porovnaní s minulými šampionátmi nie sú vstupenky až tak drahé, ale Fínsko ako krajina nie je rozhodne lacný špás. Veď trojdecové pivo na štadióne stojí deväť eur a o jedle ani radšej nehovorím. Na druhej strane som s takýmto diváckym záujmom počítal, ľudia si po koronavírusovom období šetria peniaze radšej na dovolenky,“ skonštatoval.

Šialené ceny vo Fínsku si pozrite vo FOTOGALÉRII

Fínsko však nie je špecifické len kvôli vysokým cenám. Severský štát patrí ku krajinám s najvyšším počtom samovrážd, ktoré má v drvivej väčšine prípadov na svedomí alkohol. Aj z toho dôvodu si vo Fínsku kúpite tvrdý alkohol len v špecializovaných predajniach a k pivo z nonstop otvorených predajní so zmiešaným tovarom sa dostanete len do 21. hodiny. Po tomto čase máte smolu. „Skoro ma šľak trafil, keď som si po našom večernom zápase chcel kúpiť pivo v potravinách, hoci najlacnejšie stálo tri eurá, a objavil som na chladničkách a regáloch zámky. Vraj ich otvoria až ráno o deviatej. Neostávalo mi nič iné, ako ísť do vedľajšieho baru a dať si štvordecové pivo za 9,50,“ len neveriacky krútil hlavou fanúšik Lukáš.

Pre zberateľov šampionátových suvenírov to vo Fínsku taktiež nie je med lízať. Najlacnejšie sú malé vlajočky štátov, ktorých cena začína na piatich eurách. Maskota pod 20 eur nenájdete, tričká s emblémom podujatia stoja od 30 eur vyššie a reprezentačné dresy okolo stovky.

Ceny v Helsinkách

Obed v reštaurácii: od 20 eur
Pivo v reštaurácii (0,4 l): od 8 eur
Káva v reštaurácii: od 4,50 eur
Pivo (0,33 cl) na štadióne: 8,70 eur
Víno (12 cl) na štadióne: 8,50 eur
Nealko (0,33 cl) na štadióne: 4,90 eur
Hot dog na štadióne: 7,80 eur
Pukance (3 l) na štadióne: 5,90 eur
Chlieb v potravinách: od 2,50 eur
Cigarety: od 8 eur
Benzín (1 l): od 2,30 eur