- Program MS v hokeji 2019: Kde, kedy a proti komu hrajú Slováci?
- Hrací systém MS v hokeji 2019: Takto sa môžu stať Slováci majstrami sveta!
- Štadióny MS v hokeji 2019: Tu sa bude bojovať o česť, slávu a nesmrteľnosť
- Štatistiky tímov a hráčov na MS v hokeji 2019
Slovenskí hokejisti narazia v základnej A-skupine majstrovstiev sveta na sedem súperov. Prvým bude výber USA. V redakcii sme sa rozhodli, že sa naň chceme dostať na poslednú chvíľu. V oficiálnom predaji stojí najlacnejší lístok na tento duel 60 eur. Vstupenky sú však už niekoľko týždňov beznádejne vypredané. Na to, aby sme zohnali lístky, sme sa museli vybrať cestou čierneho trhu, kde sa ich stále niekoľko nachádzalo. Navštívili sme webovú stránku Bazoš.sk, kde priekupníci ponúkajú inzeráty s voľnými vstupenkami.
Majú tam uvedené meno, telefónne číslo a ceny za jednotlivé zápasy. Naše požiadavky boli jasné, dva lístky na USA. Podarilo sa nám telefonicky skontaktovať s tromi osobami, ktoré ich mali stále k dispozícii. Na naše zdesenie nás veľmi nemilo prekvapili. Za jednu vstupenku si vypýtali od 180-220 eur. Cena sa oproti nominálnej cene navýšila o vyše 200 percent.
S priekupníkmi sme začali zjednávať. Boli však neoblomní a z ceny, ktorú ponúkali na inzeráte boli ochotní spustiť sotva pár eur. „Najlacnejší lístok mám za 180. Vedel by som však niečo spustiť. Maximálne však na 170 eur. Musí vám byť jasné, že za nižšiu sumu ich nemôžem predať. Musím na tom aj ja niečo zarobiť,“ povedal v telefonickom rozhovore pre Šport24.sk Milan.
Scenár sa opakoval aj u ďalšieho priekupníka. „Ostali mi ešte dva lístky. Jeden ponúkam za 200 eur. Poprípade vám môžem niečo spustiť, ale pod 175 určite nepôjdem. Chcete dva, mám posledné, pokiaľ ich chcete, tak berte za 175 eur za kus,“ zdôraznil sebavedomo.
Pri otázke, prečo ponúkajú lístky za takú premrštenú sumu, keď v oficiálnom predaji stála jedna vstupenka na zápas s USA 60 eur, sme dostali jasnú odpoveď. Kto skôr berie, ten zarobí. „Viem, že tá cena je vysoká. Sem tam mi niekto aj vynadá, keď mi zavolá, ale pravdou je, že každý mal možnosť kúpiť lístky v normálnom predaji. Ide len o to, že ako je kto šikovný. Nikoho nenútim, aby tie lístky následne kupoval za 180 eur. Nikomu nedržím pištoľ pri hlave,“ dodal na svoju obranu Matej.
Napokon sme sa dohodli s priekupníkom, ktorý ponúkol „najnižšiu“ cenu. Naplánovali sme si spoločné stretnutie, kde sme si mali prevziať lístky a následne mu za ne zaplatiť. Obchodník bol veľmi opatrný. Trval na tom, aby sme sa stretli na parkovisku v jednom z bratislavských obchodných centier, mimo väčšej pozornosti verejnosti. Samotné prevzatie prebiehalo najskôr zoznámením. Potriasli sme si rukami a vytiahol spomínané lístky. Ukázal nám ich a ubezpečoval o ich originalite. „Nemáte sa čoho obávať, lístky sú z riadneho predaja,“ povedal. Po otázke, či nám vie dať od nich dať aj blok, sa len pousmial. „Asi vám musí byť jasné, že bloček s cenou, za ktorú ju predávam nemám. Mám iba bloček s pôvodnou, nominálnou cenou,“ oboznámil nás so situáciou. Opätovne sme ho na neho skúsili, či nám ešte nezľaví. Bol však neoblomný. „Nie, buď beriete jeden za 170 eur, alebo nechajte tak,“ zdôraznil. Neostávalo nám teda nič iné, ako to prijať. Po odovzdaní peňazí a prevzatí lístkov sme si podali ruky a pobrali sme sa každý svojou cestou.
Priekupníci porušujú zákon
Obchodníci, ktorí ponúkajú vstupenky na čiernom trhu porušujú zákon. „Mohol by to byť trestný čin neoprávneného podnikania, keďže na predaj nemajú licenciu. Nevidím problém v tom, keď niekto nemôže ísť na zápas a preto lístok predá, no keď si ich niekto kúpi minimálne v malom rozsahu a potom ich predáva, porušuje zákon. Keď to nerobia navyše ako podnikatelia, môžu prichádzať do úvahy aj ďalšie trestné činy. Predaj totiž nie je zdanený,“ vysvetlil pre náš portál advokát Róbert Bános.
Ako overiť originalitu lístkov
Zisťovali sme, akým spôsobom a či vôbec vie oficiálny predajca overiť, či sú vstupenky pravé a nie falošné. „Dlhodobo sme upozorňovali fanúšikov, že lístky si majú výhradne kupovať u oficiálneho predajcu, ktorým spoločnosť Ticketportál. Žiadna iná oficiálna cesta nie je. Keď si ľudia zakúpia vstupenky akoukoľvek inou cestou, nie je možné garantovať, že sú pravé. Spoločnosť Ticketportál ich neoveruje, pretože akonáhle si lístok kúpite u oficiálneho predajcu, tak samo o sebe je jasné, že je platný. Celkovo je v predaji 400-tisíc lístkov a nie je v silách predajnej siete, aby každú jednu vstupenku overila,“ prezradila riaditeľka komunikácie majstrovstiev sveta Michaela Grendelová.
Odborník vie, prečo sú lístky také drahé
Oslovili sme odborníka, ktorý je oficiálnym predajcom a v brandži je už niekoľko rokov. „Vysvetlenie je jasné. Ceny sú také vysoké preto, že je malá kapacita štadiónov a dopyt je príliš veľký. Obchodníci si preto môžu dovoliť pýtať také vysoké sumy. Na druhej strane nikto z nich neprehovára a nenúti ľudí, aby si tie lístky kúpili za 200 eur. Jednoducho, keď je niekto ochotný zaplatiť takú sumu, aby na ten hokej dostal, tak ju zaplatí. I keď treba povedať, že tie ceny sú skutočne premrštené,“ prezradil pre Šport24.sk dlhoročný obchodník s lístkami, ktorý nechcel byť menovaný.
Na osobu dostanete najviac štyri lístky
Štart predaja vstupeniek na majstrovstvá sveta v hokeji 2019 na Slovensku skončil fiaskom. Systém predaja vstupeniek už po niekoľkých minútach zlyhal. Chyba sa podľa oficiálneho predajcu siete Ticketportál vyskytla v algoritme, ktorý mal odhaľovať podozrivé transakcie. Práve proti priekupníkom mal byť systém účinný. „Pokiaľ si niekto chce kúpiť lístky na majstrovstvá sveta, jedna osoba si môže zakúpiť maximálne 4 lístky. To platí pre kamennú prevádzku a rovnako tak aj pre internetovú kúpu,“ ozrejmila pre náš portál riaditeľka komunikácie majstrovstiev sveta Michaela Grendelová. Pravdou však je, že priekupníci majú v držbe niekoľko desiatok lístkov, ktoré následne ponúkajú v prepredaji niekoľkonásobne predražené.
Mohlo by vás zaujímať
Celosvetová hanba! Hokejistov v Košiciach vítal škandalózny billboard
Šatne tímov na MS. Česi s Jágrom, Rusi šokovali organizátorov: Neuveríte, čo si dovolili!