Na úvod majstrovstiev najviac prekvapili výsledky favoritov na zlato. Kanada má po troch zápasoch na konte 0 bodov, Švédi v prvých dvoch dueloch šokujúco zakopli s Dánskom aj Bieloruskom a v B-skupine je po troch dueloch na čele jasne Nemecko. Čomu to pripisujú slovenské hokejové legendy? 

„Tento šampionát je zvláštny tým, že jednotlivé reprezentačné celky sú zložené ako výbery líg doplnené hráčmi z NHL. Na základe výsledkov Švédska sa ukázalo (otázku sme položili ešte pred výhrou so Švajčiarmi 7:0 - pozn. red.), že ich liga nie je až tak silná bez zahraničných hráčov, aj Slovákov, ktorí hrajú prím v našej reprezentácii. Preto je šampionát plný prekvapení s rovnocennými súpermi. Nám nesedia svojou hrou ani Dáni, ani Švajčiari, s ktorými sme ešte nehrali. Musíme sa preto držať pri zemi a poctivo hrať hokej od zápasu k zápasu a udržať si túto formu až do štvrťfinále. Tam je to už lotéria jedného zápasu, ale keď budeme psychicky aj zdravotne v poriadku, môžeme zdolať každého,“ myslí si legendárny Jozef Golonka. 

Richard Lintner si myslí, že svoje zohráva aj skutočnosť, že šampionát sa koná až po dvoch rokoch. „Veľa mužstiev sa výraznejšie zmenilo a na týchto majstrovstvách nie je ani veľa hráčov z NHL. Je viac hráčov z Európy, ktorí sú v rámci svojej individuálnej kvality vyrovnanejší, ako keby prišlo z NHL o 100 hráčov viac.  Zápasy sú vďaka tomu menej predvídateľné, no o to zaujímavejšie pre diváka. Nezanedbateľné je tiež to, že menšie hokejové krajiny nedoplácajú na to, že väčšie majú v hľadisku podporu fanúšikov a kvôli tomu sa cítia viac, akoby hrali doma. Táto situácie nabáda k tomu, že sme ešte nevideli všetky prekvapenia, ktoré nás čakajú,“ je presvedčený majster sveta z roku 2002.

Nečakané výsledky na MS
  • Kanada - Lotyšsko 0:2
  • Kanada - Nemecko 1:3
  • Kazachstan - Fínsko 2:1 sn
  • Dánsko - Švédsko 4:3
  • Bielorusko - Švédsko 1:0
  • Dánsko - V. Británia 3:2 pp

Pred štartom šampionátu bolo na súpiskách len 68 hráčov z NHL, čo je jednoznačne najmenej za dlhé roky. Navyše, z profiligy na MS neprišli výrazné hviezdy, vďaka čomu sa hráči z európskych líg nemajú proti nim problém presadiť. „Švédi, Fíni, Američana či Kanaďania majú síce hráčov z NHL, ale nie sú to lídri z vedúcich pozícií svojich tímov. Potom to vyzerá tak, že v treťom či štvrtom útoku v NHL môže hrať už hocikto. Vďaka tomu hráči z Európy vyzerajú, že nie sú o nič slabší ako tí, ktorí hrajú v NHL, no nemajú v kluboch vedúcu rolu. Okrem toho posledných 10 až 15 rokov bola vyhranená najlepšia sedmička krajín, na ktoré nikto nemal. Občas sa vyskytlo nejaké prekvapenie, ale teraz takmer všetky slabšie mužstvá porazili aspoň jedného silnejšieho súpera,“ zamyslel sa skúsený tréner Ľubomír Pokovič, pre ktorého sú práve nečakané prehry favoritov najväčším prekvapením.